Kin, nefret ve hınç ile iktidar korunabilir mi?

Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen "5. Uluslararası İyilik Ödülleri" programında, katılımcılara hitaben çok güzel sözler...

Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen "5. Uluslararası İyilik Ödülleri" programında, katılımcılara hitaben çok güzel sözler söyledi. Birkaç cümlesini paylaşayım:

"Dünyayı hırs, hınç ve haset değil iyilik değiştirecektir. Dünyayı kin ve nefret değil ihsan ayakta tutacaktır. Dünyayı çatışma, kavga değil barış yaşanılır kılacaktır. Dünyayı çıkarına tapanlar değil Allah için sevenler, Allah için verenler, Allah rızası için iyilikte bulunanlar güzelleştirecektir. Dünyayı zalimlerin önünde eğilenler değil mazlumlara sahip çıkan Müslüman yürekler yeşertecektir."

***

Dünya üzerinde iç savaşa sürüklenen, birbirine kırdırılan ülkelerin çoğunlukla İslâm ülkeleri olduğunu görüyoruz. Erdoğan, bu sebeple "Müslüman yürekler"den bahsetmiş olsa gerek. Yoksa mazluma sahip çıkmak için Müslüman olmak şart değil. Hristiyan, Yahudi, Budist veya Tengri dinine mensup olanlardan ve ateistler içinden de kalpleri iyilik için çarpan insanlar vardır.

Fakat uluslararası ilişkilerde arzulanan, iyilik, ihsan ve barış iklimini aynı derecede ülke içinde de hâkim kılmak gerekmez mi?

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Komutanlar güvenli bölge için mi tasfiye edildi? 17 Ağustos 2019 | 3.136 Okunma ABD oyalamıyor; iktidar, Türkleri uyutmaya çalışıyor! 16 Ağustos 2019 | 1.199 Okunma Yaşar Topçu: "Kaz dağlarındaki katliama Tayyip Bey neden izin verdi?" 15 Ağustos 2019 | 2.382 Okunma Türk Milliyetçileri ve parti politikaları! 14 Ağustos 2019 | 206 Okunma ABD ile Suriye için gizli anlaşma mı imzalandı? 13 Ağustos 2019 | 3.583 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar