Kin, nefret ve hınç ile iktidar korunabilir mi?

Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen "5. Uluslararası İyilik Ödülleri" programında, katılımcılara hitaben çok güzel sözler...

Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen "5. Uluslararası İyilik Ödülleri" programında, katılımcılara hitaben çok güzel sözler söyledi. Birkaç cümlesini paylaşayım:

"Dünyayı hırs, hınç ve haset değil iyilik değiştirecektir. Dünyayı kin ve nefret değil ihsan ayakta tutacaktır. Dünyayı çatışma, kavga değil barış yaşanılır kılacaktır. Dünyayı çıkarına tapanlar değil Allah için sevenler, Allah için verenler, Allah rızası için iyilikte bulunanlar güzelleştirecektir. Dünyayı zalimlerin önünde eğilenler değil mazlumlara sahip çıkan Müslüman yürekler yeşertecektir."

***

Dünya üzerinde iç savaşa sürüklenen, birbirine kırdırılan ülkelerin çoğunlukla İslâm ülkeleri olduğunu görüyoruz. Erdoğan, bu sebeple "Müslüman yürekler"den bahsetmiş olsa gerek. Yoksa mazluma sahip çıkmak için Müslüman olmak şart değil. Hristiyan, Yahudi, Budist veya Tengri dinine mensup olanlardan ve ateistler içinden de kalpleri iyilik için çarpan insanlar vardır.

Fakat uluslararası ilişkilerde arzulanan, iyilik, ihsan ve barış iklimini aynı derecede ülke içinde de hâkim kılmak gerekmez mi?

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hani hayat eve sığıyordu? 03 Haziran 2020 | 32 Okunma Halkın öfkesi ve İncil üzerinde sörf yapmak! 03 Haziran 2020 | 2.130 Okunma Yalan virüsünün aşısı bulunabilir mi? 02 Haziran 2020 | 3.265 Okunma Elon Musk'ın "Ejderha"sı! 01 Haziran 2020 | 2.613 Okunma Trump'a bile sansür uygulanabiliyorsa... 30 Mayıs 2020 | 1.608 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar