Gazeteci, iktidara da muhalefete de biat etmez!

Bir arkadaşım, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" ile ilgili bir mesaj istedi. "Ne diyeyim, günün adı bile çalışmayan gazetecileri dışarıda bırakıyor…" diye cevap verdim! Gerçi, 4 Ocak...

Bir arkadaşım, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" ile ilgili bir mesaj istedi. "Ne diyeyim, günün adı bile çalışmayan gazetecileri dışarıda bırakıyor…" diye cevap verdim! Gerçi, 4 Ocak 1961'de gazetecilerin haklarını düzenleyen 212 sayılı basın yasası çıktığında, yasayı sakıncalı bulan dokuz gazete patronu gazetelerini üç gün kapatmış, buna karşılık gazeteciler de 10 Ocak'ta hazırladıkları ve "Basın" adını verdikleri gazeteyi 11 Ocak'ta yayınlamıştı. Gazeteler üç gün boyunca kapalı olmasına rağmen gazeteciler, İstanbul Gazeteciler Cemiyeti ve İstanbul Gazeteciler Sendikası öncülüğünde çalışmaya devam etmişti.

"Çalışan gazeteciler" denilmesinin sebebi bu. Ayrıca o zamanlar şimdiki gibi çok sayıda işsiz kalan gazeteci yoktu...

10 Ocak'larda çalışan gazeteciler, artık çalışamayanları da hatırlarsa günün değeri artar… Tabii "hatırlamak" sözle olmaz. Bunun için Türkiye Gazeteciler Cemiyeti öncülüğünde çözüm odaklı bir girişim başlatılmalıdır. 

***

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti açıklamasında ise şöyle deniliyor:

*"10 Ocak'ta sansür, işsizlik, düşük ücret, sosyal güvencesizlik, sendikasızlık, gözaltı ve  tutuklama gündemin ilk maddelerini oluşturuyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bill Gates, tarım arazilerini topluyor! 19 Ocak 2021 | 964 Okunma Şiddeti siyasi araç olarak kullanmak serbest midir? 18 Ocak 2021 | 426 Okunma Kral da herkesin içtiği sudan içti! 16 Ocak 2021 | 917 Okunma Sosyal medya kimin elindeyse... 15 Ocak 2021 | 262 Okunma ABD ve AB ile yeni sayfa açmanın maliyeti! 14 Ocak 2021 | 486 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar