ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Bugün 23 Nisan! Neden neşe doluyor insan?

İYİ Parti ve Meral Akşener'i seçime sokmamak maksadıyla 24 Haziran gibi çok erken bir tarihe çekilen "baskın seçim" kararına karşı muhalefetin bir değil birkaç "karşı atak" yapması gerekiyordu .

Arslan Bulut
Arslan Bulut Yeniçağ Gazetesi
23 Nisan 2018 | 2.1 K

İYİ Parti ve Meral Akşener'i seçime sokmamak maksadıyla 24 Haziran gibi çok erken bir tarihe çekilen "baskın seçim" kararına karşı muhalefetin bir değil birkaç "karşı atak" yapması gerekiyordu. Yüksek Seçim Kurulu da gecikmeli olarak, ancak bu karardan sonra, İYİ Parti'nin seçime katılabileceğine karar verebilmiştir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik bayramında, millet iradesinin sandığa yansıyabilmesi adına neşe doluyor insan! AKP sözcülerinin bu adımı ahlâk dışı diye nitelendirmesi komiktir. İYİ Parti ve Meral Akşener'e engel çıkarmak ahlâk içi miydi? Tayyip Erdoğan'ın siyasi yasağını da Deniz Baykal liderliğindeki CHP kaldırmamış mıydı? Bu da benzer bir süreçtir.

CHP'li 15 milletvekilinin istifa ederek İYİ Parti'ye katılması muhalefetin karşı ataklarından sadece birisidir. Çünkü iktidar kanadı, demokrasiye tuzak üzerine tuzak kurmuştur.

***

Tuzakları bozmak için önceden belirlenmiş siyasi davranış modellerine göre düşünmemek, duruma göre taktik değiştirmek gerekir.

Zira baskın seçim kararı bütün dengeleri değiştirmiştir. Baskın basanındır! Bu itibarla muhalefet de kaybı önlemek için karşı baskınlar yapmak durumundadır. O halde İlhan Cihaner gibi "CHP sol partidir" diyerek ideolojik kalıpları öne sürmek, bu gelişmelere karşısında çözümsüzlüğü önermek olur. Diyelim ki en iyi solcu bulundu ve Cumhurbaşkanı adayı yapıldı. Alacağı oy en fazla yüzde 30'dur. Kaybedileceği belli bir mücadeleye girmek akıl işi midir?

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER