Rusya kaygan bir zeminde oynuyor

Azerbaycan-Ermenistan savaşının başlangıcından itibaren Rusya'nın kaygan bir tutum sergilediği, ancak kendi politikası ve çıkarlarını gözeterek bilinçli hareket ettiği...

Azerbaycan-Ermenistan savaşının başlangıcından itibaren Rusya'nın kaygan bir tutum sergilediği, ancak kendi politikası ve çıkarlarını gözeterek bilinçli hareket ettiği anlaşılmaktadır.

Şüpheli tavır

Rusya bugüne kadar Ermenistan'a destek vermiş, Kolektif Savunma Anlaşması da yaparak savunmasını da üslenmiştir. 27-28 yıldır Azerbaycan topraklarının işgaline ses çıkarmamış, Ermenistan'ın tahrikleri ve davranışlarının arkasında olmuştur.

Ancak Ermenistan'ın son saldırıları karşısında Azerbaycan'ın başlattığı Karabağ operasyonuna başlangıçta sessiz kalmış, bir müddet sonra ateşkes için fazla ses getirmeyen bir çağrıda bulunmuş, Azerbaycan'ın işgal edilen topraklarını kurtarmak için ilerlemesine, harekât belirli bir safhaya ulaşıncaya kadar tepkisiz kalmıştır. Hatta Putin, savaşın Karabağ topraklarında cereyan ettiğini, Ermenistan'ı tehdit etmediğini, bu nedenle Kolektif Savunma Anlaşmasının yürürlüğe girmesine gerek olmadığını dahi ifade etmiştir.

Rusya'nın bu davranışının sebebi, Ermenistan'ın son yıllarda batıya olan ilgisini arttırarak yakınlaşması, ABD ve AB'yle ekonomik işbirliği anlaşması imzalaması, Rusya'ya karşı umursamaz bir tavır takınması ve bu nedenlerle ona bir ders vermek istemesi olarak gösterilmiştir.

Ateş kes çağrıları

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yunanistan'a ne zeytin ne de defne dalı... 08 Ocak 2021 | 114 Okunma 2021'e taşınan güvenlik sorunları 01 Ocak 2021 | 85 Okunma ABD'nin Türkiye'siz NATO arayışları!.. 25 Aralık 2020 | 436 Okunma Müttefikler hasım oldu! 18 Aralık 2020 | 106 Okunma Yaptırım tehditlerine direnç gösterilmeli 11 Aralık 2020 | 69 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar