Kenan Evren’i unutmuşum

Çocukluğumda ve ilk gençliğimde, özel durumlarda söylendiği zaman çok yadırgadığım bazı sözler vardı. Örneğin düğün ya da nikâhta yeni evlilere söylenen şu söze pek...

Çocukluğumda ve ilk gençliğimde, özel durumlarda söylendiği zaman çok yadırgadığım bazı sözler vardı. Örneğin düğün ya da nikâhta yeni evlilere söylenen şu söze pek takılırdım: 
- Allah bir yastıkta kocatsın! 
Eğer nikâhımda bana böyle bir şey söylerlerse kendimi tutamayıp, mutlaka “Aman efendim, biz dayansak yastık dayanamaz parçalanır” derim diye düşünürdüm. 
Öyle olmadı, nikâhımda “Allah bir yastıkta kocatsın” dediklerinde, gülümseyerek teşekkür ettim. 
Bir de çocukluğumda ilk duyduğumda çok garipsediğim şu deyiş vardı: 
- Allah bu acınızı unutturmasın! 
İnsanı teselli için yapılan ziyarette, acısını unutmaması temennisi ne abes şeydi! 
Sonra halk deyişinin içindeki ince mesajı kavradım. Aslında söylenen şuydu: 
- Allah bu acınızı unutturacak daha büyük bir acı vermesin! 
Deyişteki hikmeti yaşayarak da anladım. Uğur Mumcu’nun öldürülmesinden sonra bir daha bu kadar büyük acı yaşayamam sanıyordum; bir buçuk yıl sonra Erim Gözen’in trafik kazasında can vermesi üzerine neredeyse Uğur’un acısını unutayazdım. Aradan bir on yıl geçecek, bu defa yalnız Erim’in karısı olmakla kalmayıp, aynı zamanda can dostumuz olan Mine Gözen’i kaybedince, neredeyse Erim’in acısını gömer gibi olacaktım.

***

Hayat en becerikli ve en de acımasız öğretmen, yaşadıkça, size yaşamın bedeli olarak ne acı dersler veriyor. 
Yukarıdaki olgu insanlar için olduğu kadar toplumlar için de geçerli. 
Gelen yeni ve daha büyük acılar, toplumlara da eskilerini unutturuyor ya da onları solduruyor. 
Geçen bayramın ilk günü eşim ile birlikte, arabayla bacanağım YılmazTürkeri’nin Dragos’taki evine gidiyorduk. İdealtepe mevkiine geldiğimizde E- 5’ten, sahil yoluna saparken, o mahut “Kenan Evren Kışlası” levhasını görünce kanım dondu. Levhayı yıllardır gördüğümden alışmıştım, artık sinirlenmiyordum. Beni hayrete gark eden, levhayı görünce, birdenbire Kenan Evren’i unutmuş olduğumu fark etmemdi. 
Sizi bilmem ama ben Kenan Evren’i unutmuştum. 
Oysa Kenan Evren toplum için olduğu kadar benim ve yakınlarım için de unutulmazdı. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cüppeli vesayet 22 Ocak 2021 | 477 Okunma Trump teselli mi? 19 Ocak 2021 | 371 Okunma ‘Darbe’yi açıkça konuşmak-III 15 Ocak 2021 | 281 Okunma Darbeyi açıkça konuşmak - II 12 Ocak 2021 | 234 Okunma ‘Darbe’yi açıkça konuşmak - I 08 Ocak 2021 | 257 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar