İstanbul’u fethedenlerin ahlakı

İstanbul’un fethinden sonra Osmanlı askerleri, Bizans hapishanesindeki bir mahzende iki papaz buldular. Alıp Fatih Sultan Mehmet Han’a götürdüler. Fatih, onlara hapsedilmelerinin sebebini sordu. Papazlar: “Biz, Bizans’ın en ileri...

İstanbul’un fethinden sonra Osmanlı askerleri, Bizans hapishanesindeki bir mahzende iki papaz buldular. Alıp Fatih Sultan Mehmet Han’a götürdüler. Fatih, onlara hapsedilmelerinin sebebini sordu. Papazlar:

 “Biz, Bizans’ın en ileri gelen din adamlarıydık. İmparator, bize şehir kuşatıldı, sonuç ne olur diye sordu. Biz de zulüm, işkence, rezalet ve ahlaksızlık gırla. Düşman burayı alır, dedik. Doğru sözümüzün kurbanı olduk, zindana atıldık.” 

Çağ açıp çağ kapayan Fatih Sultan Mehmet Han, papazlardan memleketini gezip görmelerini, Osmanlı Devleti hakkında da hüküm vermelerini istedi. 

Papazlar, her yere girip çıktılar, her şeyi araştırdılar. Çarşıya girip sabahın erken vaktinde bir şeyler almak istediler. Siftah yapan bir dükkândan, komşuları siftah yapmadan ikinci bir şey alamadılar. Mahkemelere gittiler, kadı var, davacı yok.

Nihayet şehrin birinde bir mahkeme olacağını haber aldılar ve oraya...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mazlumların ses bayrağı 18 Ağustos 2022 | 7 Okunma Merkezi sınavlardan ve hırsızlardan kurtulmalı 11 Ağustos 2022 | 223 Okunma Ümit zekâsı, hedef ve plan 04 Ağustos 2022 | 84 Okunma Din ve fen ilimlerini birlikte okumak başarı getirir 28 Temmuz 2022 | 197 Okunma Eğitimde Batı taklitçiliği yerine Peygamber (sav) modeli 21 Temmuz 2022 | 170 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar