“Devlet ve milletin vicdanı Meclis’e sesleniyorum”

Ceza infaz yasaları; katilleri, tacizcileri, suçluları koruyor. Geçen hafta ceza yasalarındaki yetersizlikleri, eksikleri ve suçlular lehine yapılan ceza indirimlerini yazdım. Kanayan bir yaraya parmak basmışım. Okuyuculardan...

Ceza infaz yasaları; katilleri, tacizcileri, suçluları koruyor. Geçen hafta ceza yasalarındaki yetersizlikleri, eksikleri ve suçlular lehine yapılan ceza indirimlerini yazdım. Kanayan bir yaraya parmak basmışım. Okuyuculardan düzinelerce mail aldım. Mevcut ceza kanunlarına milletin tepkisi anlatılır gibi değil, mutlaka yeni düzenlemelerin yapılması lazım. Cezaların caydırıcı hâle getirilmesi şart. Mahkûmların ıslahı için projelerin yapılması zaruri. Suç işleyenin hapishanede pişman olması, kendisini ıslah edip iyi bir adam olmaya karar vermesi için ciddi bir eğitim programı yapılmalı ve uygulanmalı.

Kıymetli okuyucum ve değerli dostum Kemal İnan Bey, bir makale genişliğinde mail yazmış. Devletin adaletle ayakta durduğunu, adaleti sağlayacak yasal düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini anlatan maili iktibas etmek istiyorum. 

Avrupa’dan kanun ithal etmekle adaletin sağlanamadığı ortada. Her milletin örf, âdet, gelenek, görenekleri, dini ayrıdır. Her milletin kendisine göre sosyal yapısı ve sosyolojisi vardır. Kendi sosyal yapımıza uyan kanunlar yapmak zorundayız.

Kemal İnan’ın maili şöyle:

“Devletlerin varlık sebebi nedir? Neden insanlar böyle bir yapıya, teşkilata ihtiyaç duyarlar ve bu teşkilatın, örgütün koyduğu kurallara itaat ederler? 

Sebebi açık... Güvenlik ve adalet için. Asırlardır devlet denen mekanizma toplumun güvenliğini sağlar, adalet mekanizmasını işletir, böylece insanların can ve mal emniyeti güvenceye alınmış olur. Devletlerin günümüzdeki fonksiyonları olan eğitim, sağlık, sosyal yardımlar son yüzyılın politika araçlarıdır ve günümüz dünyasında ortaya çıkmış görevlerdir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ak Parti dönemi eğitim yatırımları ve neticeleri 25 Kasım 2021 | 98 Okunma Özür dilemeden helallik istiyorsun öyle mi? 18 Kasım 2021 | 177 Okunma Asım’ın neslini yetiştirmek ve bir müjde 11 Kasım 2021 | 154 Okunma Seçmeli dersler ve hayatın anlamı 04 Kasım 2021 | 88 Okunma Şura’da ele alınması gereken temel problemler 28 Ekim 2021 | 124 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar