ÇOK OKUNAN YAZARLAR

AK Parti ve öğretmen yetiştirme politikaları

Hafta sonu Uluslararası Öncü Eğitimciler Derneği tarafından Üsküdar Belediyesisalonunda gerçekleştirilen 9 .

Ali Erkan Kavaklı
Ali Erkan Kavaklı Yeni Akit Gazetesi
07 Aralık 2017 | 155

Hafta sonu Uluslararası Öncü Eğitimciler Derneği tarafından Üsküdar Belediyesisalonunda gerçekleştirilen 9. Ulusal Öğretmenim Sempozyumu’nu takip ettim. Genç öğretmenler birbirinden güzel ve ilgi çekici sunumlar gerçekleştirdiler. 

Pandomim sanatı ile sûre ezberletme çalışmasından Finlandiya eğitim sistemine, beynin çalışma sistemine uygun eğitim metotlarından, oyunla öğrenmeye kadar birçok farklı konuda tebliğ dinledim, zenginleştiğimi hissettim.

Genç öğretmenlerin yanı sıra tecrübeli eğitimciler de sempozyumda tebliğler sundular. Prof. Aytaç Açıkalın “Öğretmen Yetiştirme” konusunu ele aldı. Prof. Açıkalın’a göre Milli Eğitim Bakanlığı YÖK ile bir araya gelerek öğretmen yetiştirme sistemi geliştirmeli. 

Sistem dört dönemi kapsamalı:

1. Hazırlık Dönemi: Bu dönemde öğretmen adayı alan eğitimi almalı, Türkçeyi iyi kullanma yeteneğini geliştirmeli; felsefe, dinler tarihi, psikoloji, matematik, bilgisayar ve yabancı dil öğrenmeli.

2. Aday Öğretmenlik Süreci: Öğretmen bir okulda iki yıl staj yapmalı; ders anlatmayı, ders hazırlığını, okulun işleyişini, öğrencilerle ilgilenmeyi, öğretmenlerle işbirliği yapmayı, problem çözmeyi okul yöneticileri ve usta öğretmenlerden öğrenmeli. 

Devamını Oku