Yabancıların altı aydaki menkul kıymet alımı geçen yıla fark attı

Kısaca yabancı yatırımcılar olarak ifade edilen yurtdışında yerleşikler geçen yılın ilk yarısında Türkiye'den 3 milyar dolarlık hisse senedi ve devlet iç borçlanma senedi aldılar. Bu menkul...

Kısaca yabancı yatırımcılar olarak ifade edilen yurtdışında yerleşikler geçen yılın ilk yarısında Türkiye'den 3 milyar dolarlık hisse senedi ve devlet iç borçlanma senedi aldılar. Bu menkul kıymetlerin 779 milyon dolarlık kısmı hisse senedinden, 2.2 milyar dolarlık kısmı ise devlet iç borçlanma senedinden oluştu.

Bu yıla geldik... Yılın ilk ayında net 150 milyon dolarlık satış yapan yabancı yatırımcılar, daha sonra net alıma döndüler ve bu alımlarını da arada dalgalanmalar yaşansa da aydan aya yavaş yavaş artırdılar.  Aylık alımda nisan ayında milyar dolar sınırı aşıldı. Nisanda 1.7 milyar, mayısta 1.4 milyar ve nihayet haziranda 1.8 milyar dolarlık alım gerçekleştirildiği görüldü.

Böylece yabancı yatırımcılar yılın ilk yarısında 6.2 milyar dolarlık net alım yaptılar. Bir başka ifadeyle yurt dışında yerleşiklerin hisse senedi ve devlet iç borçlanma senedindeki net alımı geçen yılki tutarın tam yüzde 104 üstün üstünde gerçekleşmiş oldu.

Bu yılın ilk yarısındaki 6.2 milyar dolarlık alımın 2.3 milyar dolarlık kısmı hisse senedinden, 3.9 milyar dolarlık kısmı ise devlet iç borçlanma senedinden oluştu.

Yabancı geldi, döviz düştü!

Türk parasının diğer paralar karşısındaki değerini belirleyen bir dizi etken var kuşkusuz. Ama bu etkenlerin en önemlilerinden biri döviz arz ve talebine etki eden yabancıların net alım ve satımlarının düzeyi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mevduat faizi yüzde 25’e, kredi faizi yüzde 35’e oturdu 01 Ekim 2018 | 1.179 Okunma Faiz arttı ama yabancı DİBS satmaya devam ediyor 28 Eylül 2018 | 512 Okunma İşte yaşınız, işte kalan zamanınız! 27 Eylül 2018 | 314 Okunma YEP’e dayandırılan hesaplamalarda akıl almaz hatalar yapılıyor 26 Eylül 2018 | 226 Okunma İşte gelir gruplarına göre harcama durumumuz... 25 Eylül 2018 | 440 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar