Tapu harcı indirimini kaçırmak istemeyenler konuta hücum etti

Konutta, alıcıdan yüzde 2, satıcıdan yüzde 2 olmak üzere toplam yüzde 4 olarak uygulanan tapu harcı, konut piyasasını canlandırmak amacıyla mart ayı ortasında yüzde 1.5'erden toplamda yüzde 3'e...

Konutta, alıcıdan yüzde 2, satıcıdan yüzde 2 olmak üzere toplam yüzde 4 olarak uygulanan tapu harcı, konut piyasasını canlandırmak amacıyla mart ayı ortasında yüzde 1.5'erden toplamda yüzde 3'e çekilmişti. Bu uygulamanın bitiş tarihi de 30 Eylül olarak açıklanmıştı.

Bir yandan "süre uzar mı, uzamaz mı" tartışması ve beklentisi yaşanırken, bir yandan da vatandaşın eylül ayında sürenin uzatılmayacağını gözeterek yoğun bir şekilde konut alımına yöneldiği ortaya çıktı.

TÜİK'in Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü kaynaklı verilerine göre eylül ayındaki konut satışı geçen yıla göre yüzde 29 artarak 140 bine ulaştı.

Bu artışı sağlayan, diğer satışlar oldu. İpotekli satışlar eylül ayında yüzde 4'e yakın geriledi. Buna karşılık diğer satışlarda tam yüzde 49'luk artış kaydedildi.

Sektör temsilcileri konut satışlarının eylül ayının özellikle son günlerine doğru çok yoğunlaştığına dikkat çektiler. Ne var ki kimi durumlarda eylül ayında tamamlanamayan tapu işlemleri ekim ayına sarktı ve indirimli harç ödeme olanağı kaçırıldı.

Tapu harcı, toplamda indirimli şekilde yüzde 3 olarak uygulanırken ekimden itibaren normal düzeyine, yüzde 4'e çıkarıldı. Aradaki bir puanlık fark, 500 bin liralık bir konutta 5 bin lira anlamına geliyor. Bizde genel alışkanlık bu harcı konutu satın alanın ödemesi şeklinde oluştuğu için alıcının cebinden bu miktarda daha fazla para çıkıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mevduat faizi yüzde 25’e, kredi faizi yüzde 35’e oturdu 01 Ekim 2018 | 1.179 Okunma Faiz arttı ama yabancı DİBS satmaya devam ediyor 28 Eylül 2018 | 512 Okunma İşte yaşınız, işte kalan zamanınız! 27 Eylül 2018 | 314 Okunma YEP’e dayandırılan hesaplamalarda akıl almaz hatalar yapılıyor 26 Eylül 2018 | 226 Okunma İşte gelir gruplarına göre harcama durumumuz... 25 Eylül 2018 | 440 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar