Sanayiyi şaha kaldıran hava taşıtları ve otomotiv üretimi oldu

Sanayi üretimi nisan ayında tahminlerin üstünde bir artış gösterdi. Nisan ayındaki üretim, takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmış haliyle mart ayına göre yüzde 2.3 arttı. Geçen yılın...

Sanayi üretimi nisan ayında tahminlerin üstünde bir artış gösterdi. Nisan ayındaki üretim, takvim ve mevsim etkilerinden arındırılmış haliyle mart ayına göre yüzde 2.3 arttı. Geçen yılın nisan ayına göre kaydedilen artış takvim etkisinden arındırılmış endekse göre yüzde 6.7, herhangi bir arındırma işlemine konu olmamış endekse göre ise yüzde 5.9 olarak gerçekleşti. Toplam sanayide yüzde 5.9 olan üretim artışı, imalat sanayinde ise yüzde 6.4 olarak hesaplandı.

Yani sanayi üretiminde tüm endeksler bazında nisan ayında önemli bir gelişme kaydedildiği ortada. Peki nisanda hangi alanlarda üretimi hızlı bir şekilde artırdık da bu oranları yakaladık?

Köşemizi izleyenler artık biliyorlardır; biz sanayi üretimini irdelerken takvim etkisinden arındırılmamış yıllık üretim değişimini esas almayı daha doğru buluyoruz. İşte bu endekse göre yıllık üretim değişimi biraz önce de aktardığımız gibi nisan ayı itibariyle yüzde 5.9 düzeyinde.

Sanayi üretiminin yüzde 81.51'lik kısmı imalat sanayinden oluşuyor ve imalat sanayi kapsamında da bazı sektörler ağırlıkları itibariyle ön plana çıkıyor.

Nisanda ilginç bir tablo oluşmuş durumda. İmalat sanayinin ağırlıklı sektörlerinde öyle kayda değer bir üretim artışı yok. Yıllık üretim değişimini yüzde 5.9 düzeyine taşıyan ise iki motorlu kara taşıtları ve diğer ulaşım araçları sektörleri.

Hava taşıtları uçtu ve uçurdu!
İmalat sanayi kapsamında yüzde 1.77'lik payı bulunan diğer ulaşım araçları alt sektöründe nisan ayında gerçekleşen üretim geçen yılın aynı ayına göre tam yüzde 133.9 artış gösterdi. Bu rekor artışın bir yanlışlık olabileceği kaygısıyla detaylı değerlendirmeye alındığını öğrendik. Bir yanlışlık yoktu.

Diğer ulaşım araçları sektöründeki bu rekor artışın hava taşıtları üretiminden kaynaklandığını da belirtelim. Hava taşıtları üretiminin hemen hemen tümünün Türk Silahlı Kuvvetleri için gerçekleştirilen üretimden oluştuğunu da vurgulayalım.

Söz konusu sektör içinde gemi inşaatı, lokomotif ve vagon üretimi de bulunuyor.

Nisan ayında üretimin çok hızlı arttığı bir başka sektör de yüzde 19.2'lik oranla motorlu kara taşıtları sektörü oldu. Bu sektör, imalat sanayi kapsamında yüzde 8.14'lük paya sahip.

İki sektörün payı 3.4 puan

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mevduat faizi yüzde 25’e, kredi faizi yüzde 35’e oturdu 01 Ekim 2018 | 1.179 Okunma Faiz arttı ama yabancı DİBS satmaya devam ediyor 28 Eylül 2018 | 512 Okunma İşte yaşınız, işte kalan zamanınız! 27 Eylül 2018 | 314 Okunma YEP’e dayandırılan hesaplamalarda akıl almaz hatalar yapılıyor 26 Eylül 2018 | 226 Okunma İşte gelir gruplarına göre harcama durumumuz... 25 Eylül 2018 | 440 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar