Sanayi üretimindeki haziran düşüşü normal; ama ya uzun vadeli durum!

Sanayi üretiminde üç oran hesaplandığını ve bu oranların duruma göre birbirinden çok farklı, hatta tezat oluşturabilecek sonuçlar verebildiğini biliyoruz. Nitekim haziran ayında da böyle oldu.Takvim ve mevsim...

Sanayi üretiminde üç oran hesaplandığını ve bu oranların duruma göre birbirinden çok farklı, hatta tezat oluşturabilecek sonuçlar verebildiğini biliyoruz. Nitekim haziran ayında da böyle oldu.

Takvim ve mevsim etkisinden arındırılmış şekilde bir önceki aya göre hesaplanan üretim değişimi yüzde 0.4 düşüşe işaret ediyor. Bir diğer hesaplama yöntemi olan takvim etkisinden arındırılmış geçen yıla göre üretim değişimi yüzde 3.4'lük üretim artışı sonucu veriyor.

Üçüncü yöntem ise daha önce de defalarca vurguladığımız gibi "çalışılan gün sayısı aynı olsaydı" varsayımına dayanmayan hesaplama. Sanayi üretim endeksinin herhangi bir arındırılma işlemine konu olmamış haliyle kıyaslanmasına dayalı bu hesaplama göre ise haziran ayındaki üretim geçen yılın yüzde 3.6 altında kaldı.

Geçen yılın haziran ayında 22 iş günü vardı. Bu yıl ise Ramazan Bayramı'nın iki günü işgününe denk geldi ve bu yüzden toplam iş günü 20 günde kaldı. Bu iki gün, yaklaşık yüzde 9'luk bir fark demek.

Dolayısıyla takvim etkisinden arındırılmayan sanayi üretiminin geçen yılın haziranına göre yüzde 3.6 gerilemiş olması gayet normal.

Zaten girişte de belirttiğimiz gibi takvim etkisinden arındırılmış üretimde geçen yıla göre yüzde 3.4'lük bir artış var.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mevduat faizi yüzde 25’e, kredi faizi yüzde 35’e oturdu 01 Ekim 2018 | 1.180 Okunma Faiz arttı ama yabancı DİBS satmaya devam ediyor 28 Eylül 2018 | 512 Okunma İşte yaşınız, işte kalan zamanınız! 27 Eylül 2018 | 314 Okunma YEP’e dayandırılan hesaplamalarda akıl almaz hatalar yapılıyor 26 Eylül 2018 | 226 Okunma İşte gelir gruplarına göre harcama durumumuz... 25 Eylül 2018 | 440 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar