On günlük turizm tatili neye çare olacak?

Anadolu'nun çoğu yöresinde nedense enişte sözcüğü pek kullanılmaz ve teyze ve hala eşlerine de amca denir. Benim de yıllar önce vefat eden bir Ahmet Amcam vardı, teyzemin eşi. Esnaftı kendisi, resmi tatillerle hiç...

Anadolu'nun çoğu yöresinde nedense enişte sözcüğü pek kullanılmaz ve teyze ve hala eşlerine de amca denir. Benim de yıllar önce vefat eden bir Ahmet Amcam vardı, teyzemin eşi. Esnaftı kendisi, resmi tatillerle hiç işi yoktu aslında. Ama her yeni yıla girişte önüne takvimi alır ve o yıl kaç gün resmi ve dini bayram günü olduğuna bakar, müjdeyi de devlet memuru olan rahmetli babama verirdi:

"Hasan Efendi, bu yıl iyisiniz yine, bak şu kadar tatiliniz var..."

Uzun tatil, babam için dinlenme değil, gidip bağda çalışarak daha fazla yorulmak demekti ya...

Dini bayramların hafta ortasına denk gelmesi durumunda kamu çalışanlarına birkaç gün idari izin verilmesi ve böylece tatil süresinin uzatılması gibi bir durum da zaten hiç söz konusu olmazdı.

Sonra sonra buna alışmaya başladık. Resmi tatilin önüne ya da arkasına birkaç gün idari izin ekleyerek, upuzun bir tatil dönemi yaratır olduk.

Şimdi bunlardan birini daha yaşayacağız. 30 Ağustos Zafer Bayramı ile Kurban Bayramı birleşiyor. Kamu çalışanları iki buçuk gün idari izinli sayıldılar mı tam on günlük bir tatil süresi oluşuyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mevduat faizi yüzde 25’e, kredi faizi yüzde 35’e oturdu 01 Ekim 2018 | 1.179 Okunma Faiz arttı ama yabancı DİBS satmaya devam ediyor 28 Eylül 2018 | 512 Okunma İşte yaşınız, işte kalan zamanınız! 27 Eylül 2018 | 314 Okunma YEP’e dayandırılan hesaplamalarda akıl almaz hatalar yapılıyor 26 Eylül 2018 | 226 Okunma İşte gelir gruplarına göre harcama durumumuz... 25 Eylül 2018 | 440 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar