Mevduat faizini yukarı çeken kamu bankaları mı?

Hatırlanacaktır, bu köşede 8 Şubat’ta yer alan yazımızda kamu bankalarının geçen yıl mevduata verdikleri faizi tüm para cinslerinde ve tüm vadelerde önemli ölçüde artırdıklarını...

Hatırlanacaktır, bu köşede 8 Şubat’ta yer alan yazımızda kamu bankalarının geçen yıl mevduata verdikleri faizi tüm para cinslerinde ve tüm vadelerde önemli ölçüde artırdıklarını belirtmiştik. 2016 ve 2017 sonundaki faiz oranlarının karşılaştırılmasına dayalı veriler, faizde kamu bankaları ile diğer bankalar arasındaki makasın hızla kapandığını ve birçok vadede 2017’de oranların eşitlendiğini gösteriyordu. Bugün söz konusu verileri, yeni veriler de ekleyerek kısmen yeniden aktarıyoruz.

Ama önce şunu belirtelim. Bu oranları bankalardan tek tek derliyor değiliz, bunu yapamayız da. Kaldı ki bankalar herhalde hiç kimseye bu detayda bilgi vermezler. Ama bankalar, bu oranları Merkez Bankası’na bildirmek durumundalar. Dolayısıyla bizim kaynağımız da Merkez Bankası.

8 Şubat’taki yazımızdan sonra “Biz böyle bir orana rastlamadık, bankalar bu kadar yüksek faiz vermiyor” şeklinde çok sayıda geri dönüş aldık. Bu oranlar, fiilen uygulanan “en yüksek” oranlar. İşte bu yüzden bugün tablomuzu “en yüksek” oranların yanına “ortalama” oranları ekleyerek genişletiyoruz.

Kamu bankaları mı artırıyor?

Ama gelin önce 8 Şubat’taki yazımızla ilgili bir tanım düzeltmesi yapalım ve zihinleri kurcalayan bir soruya yanıt bulmaya çalışalım.

8 Şubat’ta en yüksek faiz veren bankaları “diğer bankalar” ve “kamu bankaları” başlığında toplamıştık. “Diğer bankalar” tanımlamasının çok uygun bulmadık, bunun yerine “tüm bankalar” demenin daha doğru olacağı sonucuna vardık. Zaten Merkez Bankası da mevduata uygulanan en yüksek faiz oranıyla ilgili olarak “bankalarca” ve “kamu bankalarınca” tanımını kullanıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mevduat faizi yüzde 25’e, kredi faizi yüzde 35’e oturdu 01 Ekim 2018 | 1.179 Okunma Faiz arttı ama yabancı DİBS satmaya devam ediyor 28 Eylül 2018 | 512 Okunma İşte yaşınız, işte kalan zamanınız! 27 Eylül 2018 | 314 Okunma YEP’e dayandırılan hesaplamalarda akıl almaz hatalar yapılıyor 26 Eylül 2018 | 226 Okunma İşte gelir gruplarına göre harcama durumumuz... 25 Eylül 2018 | 440 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar