Merkez tali yol faizini yarım puan artırdı

Günlerdir adeta papatya falı açılıyordu; Merkez Bankası faizi artıracak mı, artırmayacak mı, diye. Ve o karar dün verildi, Merkez Bankası faizi artırma kararı aldığını açıkladı.Merkez...

Günlerdir adeta papatya falı açılıyordu; Merkez Bankası faizi artıracak mı, artırmayacak mı, diye. Ve o karar dün verildi, Merkez Bankası faizi artırma kararı aldığını açıkladı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, dünkü toplantısında bizim "tali yol" olarak nitelediğimiz geç likidite penceresi borç verme faizini yüzde 12.25'ten yüzde 12.75'e çıkardı.
Merkez, gecelik borç verme faiz oranıyla haftalık repo ihale faiz oranında ise bir değişikliğe gitmedi. Zaten 22 Kasım'dan bu yana geç likidite penceresi dışındaki yollarla borç verilmediği için gecelik oranın da, haftalık repo ihale faiz oranının da en azından şimdilik bir önemi bulunmuyor.

Geç likidite penceresi faiz oranı yüzde 12.75'e çıkarıldığı ve tek fonlama yolu olarak bu kanal kullanıldığı için ortalama fonlama maliyeti de otomatik olarak yüzde 12.75'e yükselmiş oldu.

Ne var ki kamuoyundaki beklenti faizin daha yüksek oranda artırılması yönündeydi. Yarım puanlık artış beklentileri pek karşılamadı ve dövizin ilk tepkisi yükselme yönünde oldu.

Ayrıca faiz artışının geç likidite penceresiyle sınırlı tutulmuş olması da, sürpriz sayılmamakla birlikte, "yerinde bir adım" olarak görülmedi.

FED'in önceki günkü faiz artışından sonra Merkez Bankası'nın olağan fonlama kanallarını, yani gecelik ve haftalık repo ihalesi yoluyla borç verme kanallarını devreye sokması beklentisi de vardı. Gerçi geç likidite penceresinden olağan kanallara geçiş beklentisinin pek güçlü olduğu da söylenemezdi; ama bir yandan da "Belki" deniliyordu...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mevduat faizi yüzde 25’e, kredi faizi yüzde 35’e oturdu 01 Ekim 2018 | 1.179 Okunma Faiz arttı ama yabancı DİBS satmaya devam ediyor 28 Eylül 2018 | 512 Okunma İşte yaşınız, işte kalan zamanınız! 27 Eylül 2018 | 314 Okunma YEP’e dayandırılan hesaplamalarda akıl almaz hatalar yapılıyor 26 Eylül 2018 | 226 Okunma İşte gelir gruplarına göre harcama durumumuz... 25 Eylül 2018 | 440 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar