Kur artışı yabancıların milyar dolarlık varlıklarını da eritti

Döviz kurundaki artış ya da tersinden okursak Türk parasındaki değer kaybı, yabancıların Türkiye'deki portföylerini de eritiyor. Yabancıların 2013 yılında tepe noktaya ulaşan hisse senedi ve devlet iç...

Döviz kurundaki artış ya da tersinden okursak Türk parasındaki değer kaybı, yabancıların Türkiye'deki portföylerini de eritiyor. Yabancıların 2013 yılında tepe noktaya ulaşan hisse senedi ve devlet iç borçlanma senedi (DİBS) varlıkları, daha sonra gerileme eğilimine girdi ve bu eğilim bu yıl da sürüyor.

Hisse senedi ve devlet iç borçlanma senetlerinin döviz cinsinden karşılığını yalnızca kur belirliyor değil elbette. Hisse senedi fiyatları ve devlet iç borçlanma senedi faizleri de varlık büyüklüğünde önemli bir etken. Özellikle fiyatlarda ve faizde yaşanan gelişme, varlık nominal olarak değişmese bile döviz karşılığı anlamında kimi dönemler önemli farklar yaratabiliyor.

Yabancıların Türkiye'de sahip oldukları hisse senedi ve devlet iç borçlanma senedinin nominal tutarını azaltmalarından ya da artırmalarından kaynaklanan dalgalanmaları vurgulamaya gerek bile olmasa gerek.

Bugün biraz kur etkisi üstünde durmakta yarar var. Zaten grafiğimiz kurun yabancı varlıklarının yönünü nasıl değiştirdiğini çok somut olarak ortaya koyuyor.

Merkez Bankası tarafından oluşturulan verilere göre yıl ortalaması itibariyle 2005 yılında Türkiye'de yabancıların yaklaşık 22 milyar dolarlık hisse senedi, 16 milyar dolarlık da devlet iç borçlanma senedi vardı. Varlıklar sonraki iki yıl boyunca arttı. 2008'de küresel kriz patlak verince bir kaçış başladı Türkiye'den. 2009'a gelindiğinde bu kaçışla oluşan varlık erimesini bu kez kur artışı daha da tetikledi.

2009'da adeta dip yapan yabancı varlıkları, sonraki yıllarda neredeyse soluksuz yükseldi. Özellikle devlet iç borçlanma senedi portföyünde hiç kesinti yaşanmadan bir yükseliş ortaya çıktığı gözlendi. Yabancıların 2009 ortalamasında 20 milyar dolara kadar inen DİBS portföyleri, 2013 ortalamasında tam 61.6 milyar dolara fırladı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mevduat faizi yüzde 25’e, kredi faizi yüzde 35’e oturdu 01 Ekim 2018 | 1.179 Okunma Faiz arttı ama yabancı DİBS satmaya devam ediyor 28 Eylül 2018 | 512 Okunma İşte yaşınız, işte kalan zamanınız! 27 Eylül 2018 | 314 Okunma YEP’e dayandırılan hesaplamalarda akıl almaz hatalar yapılıyor 26 Eylül 2018 | 226 Okunma İşte gelir gruplarına göre harcama durumumuz... 25 Eylül 2018 | 440 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar