Konut satışları 'eh işte' kıvamında gidiyor

Konut satışında temmuz ayında geçen yıla göre yüzde 40'ın üstünde artış sağlanmasının gerçekte bir anlam ifade etmeyeceğini herkes biliyordu. 15 Temmuz darbe girişimi yüzünden geçen...

Konut satışında temmuz ayında geçen yıla göre yüzde 40'ın üstünde artış sağlanmasının gerçekte bir anlam ifade etmeyeceğini herkes biliyordu. 15 Temmuz darbe girişimi yüzünden geçen yılın temmuzunda son yılların en düşük konut satışı gerçekleşmişti ve bu yüzden de normal düzeyde oluşan bu yılki satış çok hızlı bir artış varmış izlenimi uyandırıyordu.

İşte ağustos ayının verileri belli oldu ve normal eğilime döndüğümüzü gördük. Toplam konut satışı ağustos ayında geçen yıla göre yüzde 4.7 arttı. Artış oranı ilk satışlarda yüzde 5, ikinci el satışlarda yüzde 4.5 olarak gerçekleşti.

Ağustos ayında ipotekli satışların yüzde 6.3, diğer satışların yüzde 4 arttığını da belirtelim.

Ocak-ağustos döneminde ise ipotekli-diğer ayrımında belirgin bir farklılaşma var. Sekiz aylık dönemdeki ipotekli satışlar geçen yılın yüzde 23.5 üstüne çıkarken, diğer satışların yalnızca yüzde 0.4 arttığını görüyoruz.

Konut satışlarıyla ilgili gerçekleşmenin özeti böyle. Detaylı veriler tablolarımızda yer alıyor zaten...

Türkiye'de çok konut yapılıyor. Hemen her ay bu gerçeğin altını çiziyoruz. Çok konut yapıyoruz yapmaya da, bu konutları kimin için yapıyoruz, kimlere hitap edecek şekilde yapıyoruz; yanıt verilmesi gereken soru bu. Çünkü giderek lüks konutlara ağırlık veriyoruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mevduat faizi yüzde 25’e, kredi faizi yüzde 35’e oturdu 01 Ekim 2018 | 1.180 Okunma Faiz arttı ama yabancı DİBS satmaya devam ediyor 28 Eylül 2018 | 512 Okunma İşte yaşınız, işte kalan zamanınız! 27 Eylül 2018 | 314 Okunma YEP’e dayandırılan hesaplamalarda akıl almaz hatalar yapılıyor 26 Eylül 2018 | 226 Okunma İşte gelir gruplarına göre harcama durumumuz... 25 Eylül 2018 | 440 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar