İndirimler işe yaradı ama konutta hala sıkıntı var

Mayıs ayı ortasında konut satışlarını canlandırmak için iki temel önlem uygulamaya konuldu. Kamu bankaları konut kredisi faizlerini yüzde 1’in altına çekti, birkaç özel banka da benzer adımlar...

Mayıs ayı ortasında konut satışlarını canlandırmak için iki temel önlem uygulamaya konuldu. Kamu bankaları konut kredisi faizlerini yüzde 1’in altına çekti, birkaç özel banka da benzer adımlar attı. Ayrıca büyük projelerde fiyat indirimlerine gidildi. Bu önlemlerin etkisini mayıs ayında sınırlı bir şekilde görebildik; çünkü kararlar mayısın ancak yarısında geçerli oldu.

Faiz ve fiyat indirimi asıl etkisini haziranda gösterdi. Hazirandaki toplam konut satışında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22 artış gerçekleşti.

Konut satışında dikkat çeken gelişmeler neler mi, sıralayalım:

■ Hep vurguluyoruz, “konutta ilk satış önemli” diye. Konut stokunun eritilebilmesi için ilk satışlar artmalı, çünkü diğer satışların ekonomiye bir katkısı yok. İşte ilk satışlar haziran ayında yüzde 26 oranında artış gösterdi. Hazirandaki bu artışa rağmen altı aydaki artışın yalnızca 0.9’da kaldığını görüyoruz. Bu da önceki aylarda ilk satışların nasıl yerinde saydığına, hatta gerilediğine işaret ediyor zaten.

■ İpotekli satışlar önceki aylarda çok büyük oranlarda gerileme gösteriyordu. Haziranda ise ipotekli satışlarda toplamda yüzde 35 gibi çok yüksek oranda bir artış oldu. İpotekli gerçekleştirilen ilk satışlar ise tam yüzde 42 arttı. Demek ki vatandaş kredi faizini düşük bulunca, “faiz daha da düşer mi” beklentisinden sıyrılınca kredi kullanarak yeni konut almaya yöneliyor. Ayrıca şu da ortaya çıkıyor ki yüzde 1.5 dolayındaki kredi faiziyle konut satmak pek mümkün görünmüyor.

■ Her ne kadar haziran ayındaki satış hızlı bir artış göstermişse de altı ayda gerçekleşen 646 bin adetlik satış önceki yıllara göre hiç de yüksek değil. Bir kere geçen yılın hala altındayız. Önceki son üç yıla, yani 2015, 2016 ve 2017’nin ilk yarı ortalamasına bakalım; 640 bin. Bu yılki satış kaç, 646 bin. Yani aslında yerimizde sayıyoruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mevduat faizi yüzde 25’e, kredi faizi yüzde 35’e oturdu 01 Ekim 2018 | 1.177 Okunma Faiz arttı ama yabancı DİBS satmaya devam ediyor 28 Eylül 2018 | 510 Okunma İşte yaşınız, işte kalan zamanınız! 27 Eylül 2018 | 305 Okunma YEP’e dayandırılan hesaplamalarda akıl almaz hatalar yapılıyor 26 Eylül 2018 | 221 Okunma İşte gelir gruplarına göre harcama durumumuz... 25 Eylül 2018 | 439 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar