Ekonomi yönetimi muhtemelen tek elde toplanacak, ama...

Kabinedeki değişiklikten sonra yapılan yorumlar içinde en çok dikkati çekenlerin başında "ekonomi yönetiminin tek elde toplandığı" görüşü geliyor. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin...

Kabinedeki değişiklikten sonra yapılan yorumlar içinde en çok dikkati çekenlerin başında "ekonomi yönetiminin tek elde toplandığı" görüşü geliyor. Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin Milli Savunma Bakanlığı'na kaydırılmasıyla birlikte ekonomiden tümüyle Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in sorumlu olacağı ifade ediliyor.

Bir kere henüz bakanların görev dağılımı yapılmış değil. Dolayısıyla daha önce Nurettin Canikli'ye bağlı olan kuruluşların Mehmet Şimşek'e bağlanıp bağlanmayacağını bilmiyoruz. Kaldı ki ekonomiyle ilgili tüm kuruluşlar zaten bu iki isme bağlı da değil. Ekonomi Bakanlığı'nı ve Kalkınma Bakanlığı'nı unutmayalım.

Ekonomiyle ilgili kuruluşlar farklı bakanlara bağlıyken, bakanlar arasında büyük mücadeleler veriliyor, karar alma süreçlerinde büyük sıkıntılar mı yaşanıyordu?

Kamuoyuna yansımamasına özen gösterilse de biliniyordu ki zaman zaman ciddi görüş ayrılıkları ortaya çıkıyordu. Dolayısıyla şimdi tüm kuruluşlar Şimşek'in sorumluluğunda toplanırsa bu sıkıntılar bir ölçüde geride kalacak.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na Başbakan Binali Yıldırım'ın başkanlık etmeye başlamasının altında da bu görüş ayrılıkları yatıyordu zaten.

Ama bir de şöyle bir gerçek var. Ekonomi yönetimi ister tümüyle Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'te toplansın, ister başka bir bakanda, özünde tüm kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan vermiyor mu?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mevduat faizi yüzde 25’e, kredi faizi yüzde 35’e oturdu 01 Ekim 2018 | 1.179 Okunma Faiz arttı ama yabancı DİBS satmaya devam ediyor 28 Eylül 2018 | 512 Okunma İşte yaşınız, işte kalan zamanınız! 27 Eylül 2018 | 314 Okunma YEP’e dayandırılan hesaplamalarda akıl almaz hatalar yapılıyor 26 Eylül 2018 | 226 Okunma İşte gelir gruplarına göre harcama durumumuz... 25 Eylül 2018 | 440 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar