Dolar daha da artar mı; grafikteki yengeç "Hayır" diyor!

Uzun süre 3.50'lerde salınan, hatta zaman zaman bu düzeyin bile altına inen dolar kuru dün yeniden hız kazandı ve 3.60'ı gördü. Aklımıza hemen ocak ayındaki o hızlı artış ve 4'e yaklaşan düzey...

Uzun süre 3.50'lerde salınan, hatta zaman zaman bu düzeyin bile altına inen dolar kuru dün yeniden hız kazandı ve 3.60'ı gördü. Aklımıza hemen ocak ayındaki o hızlı artış ve 4'e yaklaşan düzey geliverdi.

Dolar bu hızla yine 4'ü zorlar mı; bu irdelenmeye, tahmin edilmeye çalışılıyor şimdi. Haziranda enflasyon gerilemiş, işlerin daha da iyiye gideceği umudu artmışken, keyfimizi kaçıran bu kur artışı da ne ola ki!

Aslında bu artışta biz masum sayılırız. Biliyoruz ki kendi ayağımıza kurşun sıkmakta, durup dururken içeride bir takım sorunlar yaratarak kuru yukarı itmekte üstümüze yok. Ama bu sefer öyle değil. Doların ana vatanından, ABD'den gelen haberler kurdaki bu artışın temel nedeni. ABD hapşırdı mı bizim yataklara düşmemize ramak kalıyor zaten, bazen düşüyoruz da... Dolayısıyla bu kur artışının tek teselli bulunacak yönü, bizim attığımız bir adımdan kaynaklanmıyor oluşu.

Ama bu durum, artışın ceremesini çekmeyeceğimiz anlamına gelmez tabii ki. Son birkaç günde ortaya çıkan ve dün yoğunlaşan artış kalıcı olursa ilk etkiyi temmuz enflasyonunda görüveririz.

Peki normal koşullarda ne olur; dış etkenler çok çok ağır basmazsa eğer, TL daha da değer yitirir mi, yoksa değer kazanma eğilimi mi ağır basar? Son birkaç günün hareketi dışında aslında üstünde durulması gereken temel konu budur.

Merkez Bankası'nın Türkiye'nin dış ticaret yaptığı ülkelerin para birimlerini esas almak suretiyle 2003 yılını 100 kabul ederek hesapladığı reel efektif döviz kuru endeksi, TL'nin yaklaşık 15 yılda en düşük düzeye bu yıl indiğini gösteriyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mevduat faizi yüzde 25’e, kredi faizi yüzde 35’e oturdu 01 Ekim 2018 | 1.179 Okunma Faiz arttı ama yabancı DİBS satmaya devam ediyor 28 Eylül 2018 | 512 Okunma İşte yaşınız, işte kalan zamanınız! 27 Eylül 2018 | 314 Okunma YEP’e dayandırılan hesaplamalarda akıl almaz hatalar yapılıyor 26 Eylül 2018 | 226 Okunma İşte gelir gruplarına göre harcama durumumuz... 25 Eylül 2018 | 440 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar