25 Mayıs’tan sonra giriş başladı başladı...

Merkez Bankası’nın faizi artırması ve ardından sadeleşme adımının gelmesi döviz kurundaki tırmanışı durdurdu, hatta belirgin bir düşüş de gerçekleşti. Şimdi tartışılan...

Merkez Bankası’nın faizi artırması ve ardından sadeleşme adımının gelmesi döviz kurundaki tırmanışı durdurdu, hatta belirgin bir düşüş de gerçekleşti. Şimdi tartışılan, kurun hangi düzeyde dengeye geleceği. Ama bu dengeyi belirleyecek olan temel etken yurtdışı yerleşiklerin yönlerini yeniden Türkiye’ye döndürüp döndürmeyecekleri.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın Londra’daki sunumlarının bu yönde çok etkili olduğu dile getiriliyor. Böylesi sunumlar yabancılar için Türkiye’yi cazibe merkezi haline getirebiliyorduysa şimdiye kadar niye beklendi ve niye faiz artışına gerek duyuldu ki?

Başkalarını kandırmak kötüdür de, insanın hele toplumların kendisini kandırması çok daha kötüdür.

Yabancı fonları ne öyle sunumlarla Türkiye’ye çekebiliriz, ne dövizdeki çıkışı bir yetkilinin attığı tweet sayesinde durdurabiliriz. Gerçekçi olalım. Elimizdeki barut faizdi ve kullandık. Umalım bu işe yarasın ve yabancılar yeniden Türkiye’ye dönsün.

Merkez Bankası’nın dün açıkladığı veriler, yılın ilk beş ayında yabancı yatırımcıların 914 milyon dolarlık hisse senedi sattıklarını, 290 milyon dolarlık da devlet iç borçlanma senedi aldıklarını gösteriyor. Net çıkış 624 milyon dolar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mevduat faizi yüzde 25’e, kredi faizi yüzde 35’e oturdu 01 Ekim 2018 | 1.179 Okunma Faiz arttı ama yabancı DİBS satmaya devam ediyor 28 Eylül 2018 | 512 Okunma İşte yaşınız, işte kalan zamanınız! 27 Eylül 2018 | 314 Okunma YEP’e dayandırılan hesaplamalarda akıl almaz hatalar yapılıyor 26 Eylül 2018 | 226 Okunma İşte gelir gruplarına göre harcama durumumuz... 25 Eylül 2018 | 440 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar