Sine-i millet çözüm mü?

TİP'li Can Atalay hapisteyken aday olabildi, yasal engel yoktu. Hatay'dan seçildi, oy verilmesinde de sakınca görülmedi.Ama tahliye edilip Meclis'e gönderilmedi. Hem de Anayasa Mahkemesi, iki kere ihlâl kararı verdiği halde.CHP'li Enis...

TİP'li Can Atalay hapisteyken aday olabildi, yasal engel yoktu. Hatay'dan seçildi, oy verilmesinde de sakınca görülmedi.

Ama tahliye edilip Meclis'e gönderilmedi. Hem de Anayasa Mahkemesi, iki kere ihlâl kararı verdiği halde.

CHP'li Enis Berberoğlu ile HDP'li Leyla Güven ve Ömer Faruk Gergerlioğlu örneklerinde olmayan bir şey oldu. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, AYM kararını tanımadı.

Anayasa'da açıkça AYM'nin dediği olur, yazıyor. Yargıtay, yine de dediğine uyulmamasına ve Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesine karar verdi. Karar da Meclis'te okutuldu.

Bir taşla kuş katliâmı gibi. Ne Anayasa bırakıldı çiğnenmedik ne de milli irade. Hepsi lâfta artık.

Tepki sadece iktidara değil. Muhalefete de kızılıyor; geriye konuşulacak bir şey kalmadı, ne duruyorlar hâlâ Meclis'te diye.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Okumuşla okumamışı bir tutmaya kalkarsanız 21 Şubat 2024 | 693 Okunma "Ya ajansın ye FETÖ'cü" hukuku 20 Şubat 2024 | 2.245 Okunma Olacakları baştan söylemek yasak 17 Şubat 2024 | 950 Okunma Sisi niye diz çöktü? 16 Şubat 2024 | 4.558 Okunma Bakın mercimeğiniz niye fırında değil 15 Şubat 2024 | 732 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar