Yemen’de Başkanlık Konseyi süreci

Yemen’de 7 Nisan Perşembe sabahı, bir Başkanlık Konseyi oluşturulduğu ve Cumhurbaşkanı Abdurabbih Mansur Hadi’nin tüm yetkilerinin bu konseye devredildiği açıklandı. Böylece uluslararası platformda...

Yemen’de 7 Nisan Perşembe sabahı, bir Başkanlık Konseyi oluşturulduğu ve Cumhurbaşkanı Abdurabbih Mansur Hadi’nin tüm yetkilerinin bu konseye devredildiği açıklandı. Böylece uluslararası platformda Yemen’in meşru yönetimi kabul edilen Aden’deki otoritenin başkanlığı bir konseye devredilmiş oldu. 

Konseyin cumhurbaşkanının sahip olduğu tüm yetkilere sahip olacağı, devletin siyasi, askeri ve güvenlikle ilgili tüm işlerini organize etme konusunda tam yetki sahibi olacağı belirtildi. 

Konsey sekiz kişiden oluşuyor. Başkanlığına Reşad El-Uleymi tayin edildi. Diğer üyeleri ise Sultan Ali El-Arade, Tarık Muhammed Salih, Abdurrahman Ebu Zer’a, Osman Hüseyin Meceli, Ayderos Kasım Ez-Zubeydi, Ferac Süleyman El-Bahseni ve Abdullah El-Uleymi Bavezir isimli şahıslar. 

Verilen bilgilere göre, oluşturulan Başkanlık Konseyi’nin ülkedeki krizin ve çatışmanın siyasi yoldan çözümü için görüşmeler yapma, strateji belirleme yetkisi de olacak. 

Hadi, görev ve yetkilerini heyete devretmeden önce aynı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tunus’ta diktatörlük anayasası 02 Temmuz 2022 | 103 Okunma Yeniden iki kutuplu dünyaya dönüş 01 Temmuz 2022 | 50 Okunma Batı emperyalizminin Melilla’daki yüzü 30 Haziran 2022 | 210 Okunma Etiyopya’da yine etnik fitne 25 Haziran 2022 | 153 Okunma Libya’da “hükümetin süresi doldu” tartışması 24 Haziran 2022 | 253 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar