Yemen’de BAE’nin işkence merkezleri

Gazetemizde 1 Haziran 2018 tarihinde yayınlanan “BAE ve işkence” başlıklı yazımızda Birleşik Arap Emirlikleri’nin cezaevlerinde ve sorgulama merkezlerinde başvurulan işkence uygulamaları hakkında raporlara geçen...

Gazetemizde 1 Haziran 2018 tarihinde yayınlanan “BAE ve işkence” başlıklı yazımızda Birleşik Arap Emirlikleri’nin cezaevlerinde ve sorgulama merkezlerinde başvurulan işkence uygulamaları hakkında raporlara geçen bazı bilgileri aktarmıştık. 

Son zamanlarda BAE’nin Güney Yemen’de oluşturduğu bazı gizli işkence merkezleri hakkında medyada çeşitli haberler yayınlandı. Uluslararası Af Örgütü (Amnesty Internatianol) bu konuda bir rapor yayınladı. Raporda yer alan bilgiler, tıpkı ABD’nin Tayland’daki işkence merkezleri gibi BAE’nin de Güney Yemen’de birtakım gizli işkence merkezlerinin bulunduğunu ve buralarda sorgulamaya alınan insanlara korkunç bir şekilde işkenceler yapıldığını ortaya koyuyor. 

Uluslararası Af Örgütü’nün raporunda BAE’nin Güney Yemen’de oluşturduğu işkence merkezlerinde sorgulamaya alınanlara yönelik işkence uygulamalarının savaş suçları kapsamına girdiğine ancak bu ülkenin söz konusu işkencelerinden dolayı uluslararası çapta bir sorgulamaya tabi tutulmadığına dikkat çekildi. 

Uluslararası Af Örgütü, raporda yaklaşık bir yıl önce BAE’nin Güney Yemen’de gizli sorgulama ve işkence merkezlerinin bulunduğuna dair söylentilerin çıkması üzerine konunun üzerine gittiklerini ve çok sayıda insanın buralarda işkenceye maruz kaldıkları bilgilerine ulaştıklarını, işkenceye maruz kalanların birçoklarının işkence sebebiyle ölmüş olabileceği ihtimalinin bulunduğunu dile getirdi. Rapora göre Mart 2016’dan bu yana söz konusu işkence merkezlerine giren 51 kişi tespit edildi. Ancak bunlardan 19’unun izi kaybolmuş durumda. Dolayısıyla onların işkence yüzünden hayatlarını kaybetmiş olmaları ihtimali bulunuyor. Bunlar tabii Uluslararası Af Örgütü’nün araştırmalarında tespit edilebilenler. Söz konusu işkence merkezlerine girmiş olmakla birlikte hiç tespiti yapılamamış insanların bulunması ihtimali de var. 

Yine rapordan anlaşıldığına göre işkence konusunda profesyonel olan BAE görevlileri aynı zamanda Güney Yemen’de “meşru yönetim” olarak tanımlanan Aden hükümetinin elemanlarına ve polislerine de işkence tekniklerini öğretiyorlar. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Golan Tepeleri ve siyonist işgal 23 Mart 2019 | 320 Okunma Bosna kasabına ömür boyu hapis 22 Mart 2019 | 26 Okunma İçimizdeki cami düşmanları 21 Mart 2019 | 57 Okunma Yeni Zelanda’da vahşi katliam 16 Mart 2019 | 46 Okunma Cezayir cuntasının geri adım atması 15 Mart 2019 | 65 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar