Cuntacılara bu kez inansak mı?

 Sudan’da her ne kadar bir geçiş süreci anlaşması yapıldığı söylense de yönetim hâlâ cuntanın elindedir ve sivil kesim kazandaki aşın pişmesini beklemektedir. Kazanda da et mi pişiyor...

 

Sudan’da her ne kadar bir geçiş süreci anlaşması yapıldığı söylense de yönetim hâlâ cuntanın elindedir ve sivil kesim kazandaki aşın pişmesini beklemektedir. Kazanda da et mi pişiyor taş mı belli değil.

Mevcut cunta yönetiminin lideri Abdülfettah El-Burhan, 12 Nisan 2019’da General Avad bin Avf’ın geçiş dönemi başkanlığından çekilmesi sonrası ondan görevi devraldığı sırada halka hitaben yaptığı ilk konuşmada kendisinin General Abdurrahman Suvaruzzeheb’in bir kopyası olacağını ve en kısa zamanda seçim yapılması için ortamı hazırlayarak yönetimi halkın seçtiği sivillere teslim edeceğini söylemişti.

1985’te askeri darbeyle Cafer Numeyri iktidarına son veren Suvaruzzeheb gerçekten sözünde durmuş ve bir yıl içinde seçim yaptırarak kendisi iktidardan çekilmiş, yönetimi tamamen halkın seçtiği sivil kadroya teslim etmişti.

Ama Burhan sözünde durmadı. Seçim yapılması ve iktidarın sivillere devri için çalışmak yerine askeri diktatörlüğün kazıklarını çakmak için çeşitli oyunlar çevirdi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ortak bir mücadelemiz olmalı 28 Ocak 2023 | 41 Okunma İsveç’in bombası elinde patladı 27 Ocak 2023 | 705 Okunma Batı’nın ifade özgürlüğü yalanı 26 Ocak 2023 | 112 Okunma Manevi temizlenme dönemi 21 Ocak 2023 | 54 Okunma Libya’da yoğun diplomasi trafiği 20 Ocak 2023 | 271 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar