Muhafazakâr Camia'nın büyük sınavı

Türkiye’de siyaseti etkileme açısından bakıldığında “Muhafazakâr Camia” diye bir toplumsal vakıa var. Saadet Partisini, Ak Parti’yi bu camia ile doğrudan ilişkili görebiliriz.

Şu an doğum sancıları hissedilen Babacan ve Davutoğlu merkezli siyasal oluşumların da evvel emirde bu camia ile bağlantılı olacağı ve her siyasi oluşumun bu camiadan pay almak isteyeceği muhakkak. Bu camia içinde yer alıp da muhazakâr diye bilinen siyasi partilere mesafeli duran, hatta muhafazakâr bilinmeyen siyasi yapılara destek veren gruplar da bulunuyor.

Bu camianın, bu siyasal oluşumlar karşısında alacağı tavır önemli, bu tavrın taraftarlık haline gelmesi durumunda tarafların birbirine karşı tavrı önemli.

Aslında muhafazakâr camia, sadece siyaset nokta-i nazarından değil, başka bakımlardan da tek parça değil, hatta çok parçalı. Bu çok parçalılığın ilişki ortamında da üzerinde hassasiyetle durulması gereken problemli alanlar var.

Ama siyaset alanı, çok parçalılığı daha problemli hale getirebiliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Hataları paylaştırmak 17 Ocak 2020 | 5.388 Okunma İslam dünyasının durup kendine bakma zamanı 16 Ocak 2020 | 3.110 Okunma İtirazları küçümsemenin bedeli 14 Ocak 2020 | 5.356 Okunma Libya’da olmak, olmamak… 12 Ocak 2020 | 1.178 Okunma Evlat acısı kuyruk acısı 10 Ocak 2020 | 4.666 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar