‘Masa’yı haberleştirme zorluğu

Karar Gazetesi Yazarı Ahmet Taşgetiren'in bugünkü (05.07.2022)''‘Masa’yı haberleştirme zorluğu'' başlıklı yazısı.

Gazetelerin mutfağı vardır. Yazı işleri, istihbarat, haber merkezi, ekonomi, dış politika servisleri vs.

Haberler servislerde pişer, en son okuyucunun önüne, Yazı İşleri masasındaki değerlendirmeden sonra sunulur. Yazı İşleri, haberlerden başlıklar çıkarır. Haberin içinde “manşet” bulduğunda mutlu olur. Haberciler, içinde manşet bulunan haber getirmişse kutlanır. Gazeteci soru sorar, içinden manşet – başlık çıkacak bilgi, söz almaya çalışır.

Sonuçta okur da, başlıktan yola çıkarak habere ilgi duyar.

6’lı masanın son buluşması, bizler, yani gazeteciler açısından değerlendirildiğinde, en önemli sorunun “manşet” hatta “başlık çıkaramama” sorunu olduğunu söylemek mümkün.

Ben şahsen Karar’ın yazı işleri toplantısına katılamıyorum. Ancak oradaki arkadaşların haberi değerlendirirken “başlık” sıkıntısı çektiğine adım gibi eminim. “Başlık” haberi okunur kılan şeydir, okuyucunun heyecan duyacağı şeydir.

Gazeteci sonuçta ürünü sunandır. Olanı sunar, haberin öznesi adına heyecan icat etmez. Usta siyasetçi, ustalıkla gazeteciye manşeti de verir. Dolayısıyla haberin medyaya...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
21 yıl: İslam-Toplum ilişkisinde nasıl bir gelişme oldu? 16 Ağustos 2022 | 27 Okunma Yeni ‘Alevi hamlesi’ 14 Ağustos 2022 | 877 Okunma Birisi ters yolda ama kim? 31 Temmuz 2022 | 1.198 Okunma Fetva hassas iştir 29 Temmuz 2022 | 2.857 Okunma Cumhurbaşkanı öyle bir şey söyledi ki… 28 Temmuz 2022 | 6.065 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar