Bugün kalb gündemi

Bugün kalb gündemi. İki gün böyle olsun. Umreden döndük. Hiç olmazsa iki gün o dünyanın esintilerini taşımak isterim. Aslında hep kalb gündemi. Ve aslında her şeye kalb gündemi ile bakmak. Kalb...

Bugün kalb gündemi.

İki gün böyle olsun. Umreden döndük. Hiç olmazsa iki gün o dünyanın esintilerini taşımak isterim.

Aslında hep kalb gündemi. Ve aslında her şeye kalb gündemi ile bakmak. Kalb işçiliği gibi, kalbi yoğurmak gibi, kalbi diri tutmak gibi bir gündem.

“Kalb Allah'ı zikrederek doyuma ulaşır.”

Bu bir Kur'an ifadesi. Allah'ı unutmayarak, her işin ruhuna Allah ile ilişkiyi yerleştirerek.

Allah “Bana kalb-i selim getirin” diyor ebedi yolculuğa çıktığınız zaman. “Perdelenmemiş, hastalanmamış, mühürlenmemiş, taşlaşmamış... bir kalb.” Bunlar da Kur'an'da var.

İslam, yani ölçülerini Allah Teala'nın belirlediği hayat çerçevesi, inancı, ibadeti, bütün insan ilişkileri ile, Allah ile ilişkileri diri tutma amacına yöneliktir denilebilir.

Çünkü o diri olursa her şey yerli yerine oturur, o ilişki diri olmazsa, pörsüdüğü, unutulduğu, yara aldığı, esnediği zamanlarda insan başka dünyalara savrulma riski ile karşı karşıya kalır.

Günde beş vakit namazla mü'min, elleri, yüzü, gözleri, ayakları, kulağı, beyni ile ve bunlardan akan verilerin ulaştığı kalbi ile Yaratan'ın huzuruna “Temiz” çıkma dersini alır. “Huzuruna geldim ve temiz geldim ya Rabbi” der.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İyi ki Karar var 21 Ocak 2021 | 1.512 Okunma Benim sözüm Cumhurbaşkanı Erdoğan’a… 19 Ocak 2021 | 4.212 Okunma Bazı reform başlıkları 17 Ocak 2021 | 613 Okunma Duyarsızlık yakıcıdır 15 Ocak 2021 | 1.244 Okunma Devlet dili- Güven sorunu 14 Ocak 2021 | 1.304 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar