Alevi Açılımı - 2 tutar mı?

Karar Gazetesi Yazarı Ahmet Taşgetiren'in bugünkü (13.10.2022)''Alevi Açılımı - 2 tutar mı?'' başlıklı yazısı.

İktidarın özellikle İçişleri Bakanlığı üzerinden yürüttüğü Alevi – Bektaşi dergahlarına yönelik faaliyeti, Cumhurbaşkanlığı seviyesinde düzenlenen birkaç Cem evi – Bektaşi dergâhı ziyaretinin ardından en son Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilan ettiği “Alevi – Bektaşi Kültür ve Cem evi Başkanlığı” formülü ile sonuçlandı.

Geçmişte yine Ak Parti iktidarlarının geliştirdiği “Alevi Açılımı” 7 toplantının ardından Cem evlerine “ibadethane statüsü” verilmesi noktasında tıkanmıştı.

Anlaşılıyor ki Hükümet hala o noktayı aşmış değil. Yani Cem evlerine ibadethane statüsü verilmesi yaklaşımına katılmıyor.

Yine anlaşılıyor ki, Hükümet işi “kültür” noktasında tutmak ama bu arada Cem evleri ve Bektaşi dergahlarının binaların bakımı, elektrik – su giderleri, Dedelere maaş gibi kimi ihtiyaçlarının karşılanması çerçevesiyle sınırlamak istiyor.

Hükümetin yaklaşımının kimi Alevi muhitlerde karşılık bulduğu tahmin edilebilir. İçişleri camiası, valiler – kaymakamlar kanalıyla alanda temaslar yürütüyor. “Veren el alan el”i etkiler. Bu siyasi kültürün önemli tespitidir.

Seçim sürecine...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Adayda zorlanılıyor 03 Şubat 2023 | 4.961 Okunma ‘85 milyonun Cumhurbaşkanı’ 02 Şubat 2023 | 1.890 Okunma Masa... İttifak... Program... Demirtaş’ın bakışı 31 Ocak 2023 | 2.731 Okunma O ateş yanıyor! 29 Ocak 2023 | 3.696 Okunma Akşener “Silahlara veda” deyince... 27 Ocak 2023 | 2.062 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar