Akşener’in çetin sınavı

Geç gelmiş bir sonbahar soğuğuna rağmen siyaset alanı çok sıcak. İyi Parti kendi içinden çatlatılır mı? Kimi İyi Parti simalarının elinde dolaşan kullanışlı “FETÖ ve HDP iltisakı” iddiaları medya ve yargının kullanımı ile başka boyutlara taşınır mı?

-Cumhur İttifakı’nın yüzde 50 artı 1 sıkıntısı vardı. Bu son yerel seçimler dolayısıyla çok açık hale geldi. İstanbul, Ankara gibi sembol iller gitti.
-Sıkıntı, karşıda Millet İttifakı ismiyle bir ittifak oluşmasıydı. CHP’nin, İyi Parti’nin, Saadet’in içinde yer aldığı, HDPnin de resmen ittifak içinde olmasa dahi Cumhur İttifakı karşıtlığı sebebiyle yer yer destek verdiği bir ittifak. İstanbul, Ankara gibi sembol şehirler başta olmak üzere 11 büyükşehir bu ittifak sayesinde kazanılmıştı.

-Bu ikinci ittifak, Cumhurbaşkanlığı seçiminde de oluşabilirse ve yerel seçimlere benzer bir seçmen akışı gerçekleşirse, Cumhur İttifakı için tehlike çanları çalmış demekti.

-Cumhur İttifakı iktidardı ve iktidarın imkanlarını kullanmaktaydı. Güçlü bir medya desteğine sahipti. Siyaset bu, Cumhur İttifakı “karşı ittifak nasıl dağıtılır?” üzerine çalıştı. Millet İttifakının bileşeni, İyi Parti MHP’den kopmuş bir siyasi yapı idi. Acaba onun üzerinde çalışılırsa, bir çözülme gerçekleşir miydi?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
N'olacak şimdi? 24 Kasım 2020 | 0 Okunma MHP ile ittifak sorunlu mu? 22 Kasım 2020 | 0 Okunma Kime soralım bu meseleyi? 20 Kasım 2020 | 0 Okunma İnsan reformu Ahlâk reformu 19 Kasım 2020 | 0 Okunma ​​​​​​​Ekonomi mi götürür zulüm mü? 17 Kasım 2020 | 0 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar