AİHM “Siz nasıl Müslümansınız?” dese...

AİHM yani Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi adı üstünde bir Avrupa kuruluşu. Yine adı üstünde insan hakları duyarlılığı ile hareket ediyor. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ana metin....

AİHM yani Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi adı üstünde bir Avrupa kuruluşu. Yine adı üstünde insan hakları duyarlılığı ile hareket ediyor. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ana metin.

Türkiye bu sözleşmeyi imzalamış ve AİHM’in kararlarına uymayı kabul etmiş. Üstelik bu iktidar döneminde AİHM kararlarını üst norm olarak kabul ettiğini Anayasa’ya katmış.

Yani AİHS gibi bir sözleşmeyi imzalamamış olsak, AİHM kararlarını üstelik üst norm olarak kabul etmemiş olsak, AİHM’den yola çıkıp bir değerlendirmede bulunmak anlamsız olabilir.

Ama bu yapılarla ilişkiyi, “Türkiye’nin Adalet duyarlılığı taşıyan bir ülke olduğu”nu dünya – aleme ilan etmek için gerekli görmüşüz.

Türkiye’yi 21 yıldır kendisini “muhafazakâr” diye tanımlayan bir iktidar yönetiyor. Buradaki muhafazakârlığın değer kaynağı olarak “İslâm”ı işaretlediğini biliyoruz. İsrail’deki muhafazakar belki Yahudilikten yola çıkar, Almanya’daki Hristiyanlıktan, bizdeki muhafazakârın da İslâm’dan yola çıkıyor olması beklenir.

Partinin adında “Adalet” var....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu memlekette herkes eşit mi? 03 Aralık 2023 | 681 Okunma Kayıtdışılıklar dünyası 01 Aralık 2023 | 451 Okunma “Sivilleri öldürmekte ısrar edenleri öldürmek” 30 Kasım 2023 | 490 Okunma Sorunlar böyle mi çözülüyor? 28 Kasım 2023 | 1.583 Okunma Sistemin asıl döküldüğü alanlar 26 Kasım 2023 | 1.693 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar