Ah İslam Dünyası!

“İslam dünyasının İslam Dünyası olabilme mücadelesi...” deyip duruyordum ya... “Türkiye'de ve İslam Dünyasında neler oluyor?”başlıklı sayısız konferans verdim bu konuda....

“İslam dünyasının İslam Dünyası olabilme mücadelesi...” deyip duruyordum ya...

“Türkiye'de ve İslam Dünyasında neler oluyor?”başlıklı sayısız konferans verdim bu konuda. “Büyük Hesaplaşma yaşandığını” söyledim. Bunun bir boyutunda “Türkiye'nin Türkiye olma mücadelesi” bulunduğunu yazdım, söyledim. “100 yıllık parantezin kapatılması” bununla ilgiliydi. “Alt alta üst üste boğuşmalar”dan söz ettim. “Bir patlama olur, kimin düşeceği belli olmaz, dikkatli olmak lazım” dedim.

“Arap baharı”ile başlayan umutlar vardı. İslam coğrafyasında sömürgeci güçlerin eyalet valisi gibi hareket eden diktatörlükler yıkılıyor, Müslüman halklar kendi yönetimlerini seçiyorlardı.

Cezayir'de İslami Selamet Partisi'ne yönelik darbenin, Türkiye'de Refah Partisi'ne yönelik post modern darbenin 1990'larda kaldığı zannediliyordu.

Ama Mısır'da halk iradesinin iktidarı sadece 1 yıl dayanabildi. Mursi'yi devirdiler. Amerika devirenleri “Demokrasiyi kurtarmak” gerekçesiyle kutsadı.

“Suriye'de Esed devrilince kim iktidara gelecek?”sorusunun cevabı Mısır benzeri bir kadroyu işaretlediği için Esed'in kalmasına göz yumuldu ve Suriye iç savaş bataklığına döndürüldü.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bazı reform başlıkları 17 Ocak 2021 | 383 Okunma Duyarsızlık yakıcıdır 15 Ocak 2021 | 1.160 Okunma Devlet dili- Güven sorunu 14 Ocak 2021 | 1.299 Okunma Saadet çantada keklik olur mu? 12 Ocak 2021 | 2.684 Okunma Liderlerin kimyası 10 Ocak 2021 | 1.253 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar