6’lı masa ve CHP

Karar Gazetesi Yazarı Ahmet Taşgetiren'in bugünkü (20.09.2022)''6’lı masa ve CHP'' başlıklı yazısı.

Bakıldığında, 6’lı masa ile ilgili en tartışmalı gündemlerin CHP cenahından gelen ve medyadaki CHP yanlısı simaların açıklamalarından oluştuğu görülüyor.

Bu da “6’lı masa CHP için ne anlam taşıyor?” sorusunun sorulmasını haklı kılıyor.

Bu sorunun içinden çıkan sorular da şunlar:

-‘6’lı masa, çok partili hayata geçildikten sonra tek başına iktidar olamayan CHP’yi iktidara taşıyacak bir manivala mı?

-Eğer böyle ise, 6’lı masanın ana unsuru olan CHP iktidardan aslan payını almalı, diğer partiler de güçleri oranında iktidar bünyesinde yer mi almalılar?

-Eğer böyle ise CHP liderinin de Cumhurbaşkanılığı için ortak aday seçilmesi kazanılmış bir hak, dolayısıyla diğer partilerin bu çizgiye gelmeleri görev gibi mi görülmeli?

Bakıldığında, şu yukarda çizdiğim siyası tablonun mevcut iktidar tarafından 6’lı masanın CHP dışındaki paydaşlarına “CHP’nin kuyruğuna takılıyorsunuz” suçlaması tarzında yöneltildiği görülecektir.

İlginç olan şu ki, CHP dışındaki 5 parti, köken ve toplum tabanı itibariyle daha çok benzeşen ve CHP’den farklı partilerdir.

İktidarda da bir birliktelik var, Ak Parti, MHP ve BBP birlikteliği. Muhafazakar – milliyetçi birliktelik olarak tanımlanacak bir yapı o. Taban geçişliliği fazla.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Deprem: Bugün tek yürek 07 Şubat 2023 | 221 Okunma ‘İnsan onuru’nun neresindeyiz? 05 Şubat 2023 | 2.725 Okunma Adayda zorlanılıyor 03 Şubat 2023 | 5.024 Okunma ‘85 milyonun Cumhurbaşkanı’ 02 Şubat 2023 | 1.890 Okunma Masa... İttifak... Program... Demirtaş’ın bakışı 31 Ocak 2023 | 2.731 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar