Sığınmacı konusunda yapılması gerekenler

Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan'ın bugünkü (06.05.2022)''Sığınmacı konusunda yapılması gerekenler'' başlıklı yazısı.

KAPILAR KAPANMALI

SIĞINMACI girişi, hemen ve acilen durdurulmalı. Yeni sığınmacılara kapılar kapanmalı. “Artık bir kişi bile alamayız” denmeli.

GERİ DÖNÜŞ AKIMI

Geri dönüşler için başlatılan çalışmalar hızlandırılmalı. BM’nin devreye girmesi sağlanmalı.

YALANLA MÜCADELE

Sosyal medyada doğrularla yalanların birbirine karıştırıldığı bir büyük kampanya var. Yalanlara karşı etkin mücadele planı devreye sokulmalı.

KIŞKIRTMAYA DİKKAT

Yabancı istihbarat örgütlerinin parmaklarının işin içine girmiş olabileceği ihtimali üzerinde durulmalı. Kışkırtmalara karşı uyanık olunmalı.

KESİNTİSİZ BİLGİ

Toplumu yalanlara ve kışkırtmalara karşı kesintisiz bilgilendirecek bir mekanizma kurulmalı. Sürekli yalanlamak yerine kesintisiz doğru bilgi verme yöntemi denenmeli.

YÖNTEM DEĞİŞMELİ

Yetkililer tutum değiştirmeli. Edilgen, polemikçi, cezayla korkutucu bir tutumdan etkin, bilgilendirici ve boşa çıkarıcı bir tutuma geçilmeli.

TİRYAKİSİ OLDUM BUNLARIN

ESKİ haftalık dergilere takılıyorum son günlerde. Ama dadanmacı bir kişilik olduğum için dur durak bilmiyorum. Nerede eski haftalık dergi koleksiyonu var, hemen yanında bitiyorum. İşte tiryakisi olduğum eskinin haftalık dergilerinden bazıları:

- YELPAZE: 1960’lı yılların bol fotoromanlı cemiyet mecmuası. Kapaklarında hep cici beyler, güzel hanımlar var. Fiyatı yüz kuruşmuş. Fotoroman ağırlıklı olduğu için sayfalarını çabuk çevirdiğim bir dergi.

 YENİ GÜNDEM: 1980’li yılların dergisi. Gençliğimde okurdum bu solcu dergiyi. Ciltlerini elime geçirince nostaljik bir edayla sayfaların arasına öyle bir daldım ki çıkmam mümkün değil. Okurken sürekli “Vay be” dediğimi de belirteyim.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Park yaparak doğaya düşmanlık yapıyorlar 17 Mayıs 2022 | 3.561 Okunma Nebati ve skeç 16 Mayıs 2022 | 5.389 Okunma Müthiş muazzam şahane, çok eğlenceli 15 Mayıs 2022 | 1.914 Okunma Kaftancıoğlu kararının CHP’ye kurduğu tuzak 14 Mayıs 2022 | 3.577 Okunma Kedicik dekoltesi, Melis’in dekoltesi 13 Mayıs 2022 | 4.875 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar