Fenomenleri tanıma kılavuzu

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan bu hafta 'Fenomenleri tanıma kılavuzu' başlıklı yazısını kaleme aldı.

PİJAMA: Ev fotoğrafları paylaşımlarında giyilen pijamalara özel bir dikkat. Pijamaların deseninde kırmızı kalpler bulunuyorsa bir fenomen olayıyla karşı karşıya olabilirsiniz. Çünkü fenomenlerin resmi üniforması gibidir bu kırmızı kalpli pijamalar.

- RANGE: Parayı bulan bir fenomenin parayı bastırıp ilk satın aldığı şey Range Rover marka araçtır. Mercedes’e eskiden müteahhit arabası denirdi. Artık Range Rover’a fenomen arabası deniyor. Bunun direksiyonunda poz vermeye bayılıyor ablalarımız.

- YESMAR: “Yesmar Yesmar” diye oynak bir şarkı var. Bu şarkı ne zaman devreye girse “yine bir fenomen geliyor” diye dikkat kesilirim. Fenomenlerin milli marşı olmuş durumda bu şarkı. Yesmar’sız fenomen düşünülemez.

- UMRE: Şık arabalar, pahalı sofralar, imrendiren eğlenceler, hava atmaya yönelik lüks seyahatler... Bunlar tamamsa bir eksik kalmıştır: Umre pozu. Fenomen maceralarının olmazsa olmazıdır umre pozu.

- ALTIN: Fenomenlerin en sevdiği renk altın sarısıdır. Bir videoda ya da bir fotoğrafta altın sarısı bas bas bağırıyorsa o video ya da o fotoğraf fenomene aittir. Sadece renk mi? Altının kendisi de bu sevdaya dahildir.

- EVLİLİK: Fenomen olgusu, bir karı koca olgusu olarak ortaya çıkmıştır. Bir çift olayıdır bu. Fenomen paylaşımları, mutlu evliliklerin anlatıldığı birer kamu spotu gibidir. Bir yerde birbirlerini delice seviyor gibi yapan karı kocalar varsa orada mutlaka bir fenomen vakası vardır.

- HAVADA YEMEK: Dubai’de aşırı turistik ve aşırı anlamsız bir olay var: Teleferik benzeri bir kabine biniyorsun, gökyüzüne doğru çıkıyorsun ve orada yemek yiyorsun. Manasız, görgüsüz bir zevk. Bir fenomen, “Dinner in the sky” denilen bu deneyimi yaşamadıysa henüz fenomen olamamış demektir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İYİ Parti’nin kararı AK Parti’nin durumu 07 Aralık 2023 | 3.957 Okunma Altın Kelebek’in anlam ve önemi 05 Aralık 2023 | 1.537 Okunma İsrail’in suçlarının kanıtı işte bu kitapta 04 Aralık 2023 | 1.623 Okunma Dubai uçağında Seçil ve fenomenler için net bir istikamet verdi 03 Aralık 2023 | 1.158 Okunma Yedi büyük günahın en fenası: Açgözlülük 01 Aralık 2023 | 2.227 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar