Krizin cini kime itaat eder!

Derler ki, “Krizin cini; krizi kim yönetiyorsa ona itaat eder”! Cin’i şişeden kim çıkarırsa çıkarsın, sonunda krizi yönetenin o krizden kârlı çıkacağı söylenir.

Yoksa kriz çıkarmak kolay. Kriz çıkarmak için haklı bir sebebe de gerek yok. Güçlü devletler kontrollü kriz politikası ile ülkeleri oyalar, baskı altına alır ve yönetirler.

Bu arada “gideceği limanı bilmeyen bir kaptana hiçbir rüzgar fayda sağlamaz..

Kriz kapınıza dayanmışsa bütün ihtimalleri, bu ihtimallerin maliyetlerini, risklerini, krizden etkilenen ve etkilenen ülkelerin etkileyeceği ülke ve örgütlerin analizinin iyi yapılması gerekir. Bu unsurların dikkatli bir şekilde takibi ve gözlemlerin doğru bir şekilde değerlendirilip derecelendirilmesi gerekir. Kriz yönetiminde başarı biraz da, bu konuda değişen şartlara uyum performansınıza, hızınıza ve cesaretinize bağlı. Ve hepsinden önce ve önemli, haklı mısınız ve Hakkın yardımını engelleyen unsurlardan ne kadar bağımsızız.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Lale Devri, Tanzimat, İTC derken.. 25 Ekim 2020 | 930 Okunma Peki şimdi ne yapalım! 24 Ekim 2020 | 1.073 Okunma Sağım-solum, önüm-arkam sobe 23 Ekim 2020 | 1.294 Okunma Kaab B. Zuheyr’i nasıl bilirsiniz? 22 Ekim 2020 | 1.857 Okunma GGR (‘Gırgır’ değil, 5G, Global Great Reset) vs. 21 Ekim 2020 | 1.035 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar