Tank kavgası…

Tv100 Gazetesi Yazarı Abdullah Ağar'ın bugünkü (25.01.2022)'' Tank kavgası…'' başlıklı yazısı.

Geçen hafta sonunda ABD’nin Almanya’daki Ramstein Hava Üssü'nde savunma bakanları dahil olmak üzere 30 ülkenin üst düzey güvenlik bürokrasisinin katıldığı son derece önemli toplantı vardı.

"Ukrayna Savunma Temas Grubu Toplantısı" adıyla icra edilen müzakerelerde, temel olarak Ukrayna Savaşı, savaşın gidişatı ve savaşa sağlanacak destekler konuşuldu. Bu görüşmelerin de özellikle Ukrayna’ya sağlanması öngörülen "tanklara" odaklandığı anlaşıldı.

Tanklar, her ne kadar yakın dönem çatışma ve savaşlarında güdümlü tanksavar silahlarının ve SİHA’ların tırpanını yemiş olsalar bile, tanksavarlara karşı geliştirilmiş korunma sistemleri ve iyi bir hava savunma kalkanının altında "halen" muharebe alanlarının en kudretli inisiyatifleri olma özelliğini devam ettiriyorlar.

Bunu en iyi bilenlerin başında da Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ve generalleri geliyor. Bir diğer tarafıyla, yaşadıkları savaşta çok ciddi oranlar da zırhlı kayıpları var. Ve önlerindeki süreçleri okuyorlar. Savaşın generalleri; hava, arazi, iklim ve zemin koşullarını inceliyor, buzun yerini balçığın, balçığın yerini sert zeminin ve tozun alacağı günleri kolluyorlar. Artık baharla birlikte Rusya’nın içinde yüzlerce tankın yer aldığı büyük bir taarruza kalkacağı konuşuluyor.


SİHA’lara ya da gelişmiş tanksavarlara yem olsalar da savaş doktrinleri, hamleler, karşılıklılık ve mütekabil (tercihan üstünlük) yetenekler adına tankın ilacı hâlâ tank.

Şu ana kadar verilen ve verilecek olan ZMA, ZPT ya da MRAP’ler (zırhlı muharebe araçları, personel taşıyıcılar) ise tankların yerini doldurmaktan çok uzak. Zaten onlar tank-piyade merkezli farklı/bağımsız ya da bütünleşik doktrinlerin bir parçası.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İran’a saldırılar - 1 31 Ocak 2023 | 1.582 Okunma Tank kavgası… 25 Ocak 2023 | 2.506 Okunma Kur’an-ı Kerim yakma… Neden şimdi? 24 Ocak 2023 | 1.410 Okunma Dünyanın Gerasimov ve doktriniyle imtihanı… 18 Ocak 2023 | 619 Okunma Rusya’nın Gerasimov ve doktriniyle imtihanı… 17 Ocak 2023 | 563 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar