Bulgaristan'da erken seçim ve Türkiye için bam teli

2 Nisan’da Bulgaristan'da erken genel seçim var. Son derece önemli. Bulgaristan istikrar arıyor ve bu istikrar sadece Bulgaristan için gerekli değil. Burası hassasiyetleri ve gerilimi yüksek Balkanlar ve Balkanlar'daki bu dost, kardeş, komşu...

2 Nisan’da Bulgaristan'da erken genel seçim var. Son derece önemli. Bulgaristan istikrar arıyor ve bu istikrar sadece Bulgaristan için gerekli değil. Burası hassasiyetleri ve gerilimi yüksek Balkanlar ve Balkanlar'daki bu dost, kardeş, komşu ülke Ukrayna savaşından fazlasıyla etkileniyor. 2004 yılından beri NATO üyesi olan ülke baskı altında. Hem savaşın ısıttığı Karadeniz’e kıyısı var hem de harareti hiç dinmeyen Balkanlar’ın hassas ve kritik bir ülkesi.

Takip edebildiniz mi bilmiyorum, çok uzun zamandan beri de siyasi bir istikrarsızlığın içerisinde. Özellikle son iki yılı siyasi çalkantılarla geçti. İş o kadar ileri gitti ki, ülke iki yıl içinde beşinci kez erken genel seçime gitmek zorunda kaldı.

Peki neden ülkede bir türlü hükümet kurulamıyor?

Bunun gerisinde Balkanlar’da yaşanan küresel rekabet var ve Ukrayna savaşının tetiklediği jeopolitik kırılma da temel bir parametre olarak süreçleri etkiliyor. ABD ve Rusya kendilerine yakın siyasi oluşumlar üzerinden iç siyasette inisiyatif ve dizayn arayışındalar. Bu durum ülkede son 2,5-3 yıldır yaşanan ekonomik, sosyal, sağlık ve enerji krizleriyle daha da derinleşiyor.

Son iki yıldır ülkede kullanılan nefret dili ve kurulamayan hükümetler siyasi bir kutuplaşmaya karşılık gözükse bile "Türkiye’de de maruz kaldığımız metotlara benzer şekilde" jeopolitik bir ihtilafa, rekabete ve arayışa karşılık geliyor. Ukrayna savaşında karşıtlaşan ABD ve Rusya’nın hesapları, ortaya koydukları etki, baskı ve manipülasyonlar, siyasi taraflar üzerinden inisiyatif arayışları, zaten sorunlar yaşayan ülkeyi çok daha fazla geriyor. Ortaya çıkan nefret dili, nefret siyaseti ve gerginlik, "Meclis aritmetiğiyle bütünleşip" etkili ve kalıcı çözümler üretmesi umulan olası bir hükümetin önündeki en büyük engele dönüşüyor.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Jeopolitik fırtınaya kavramsal ve teolojik bir bakış: Kimler, kimleri ve inançları nasıl kullanır? 31 Mayıs 2023 | 728 Okunma İran-Taliban çatışması: Mezhep fitnesi nereye gider; kim ve nasıl kullanır? 30 Mayıs 2023 | 1.142 Okunma Mahmur’un yolu nereye çıkar? 24 Mayıs 2023 | 2.261 Okunma Batı günah çıkartmayı sever, yeni günahlar işlemeyi de…! 23 Mayıs 2023 | 526 Okunma PKK Türkiye’deki seçimlerde neyi aradı; 4. Safha’nın mı peşinde? 17 Mayıs 2023 | 1.786 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar