Özgür Özel, ittifakları yeniden kurabilecek mi

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bu hafta 'Özgür Özel, ittifakları yeniden kurabilecek mi' başlıklı yazısını kaleme aldı.

CHP kurultayının düzenlendiği Arena Kapalı Spor Salonu’na girince, bir an 90’lı yıllarda izlediğim SHP kongrelerinin, çekişmeli geçen CHP kongrelerinin havasını hissettim.

Divana göre tribünlerin sağına Özgür Özel taraftarları, sol tarafa ise Kılıçdaroğlu’nu destekleyenler yerleşmişti. Tribünler hareketliydi. Karşılıklı sloganlar atıyorlardı. Deniz Baykal’la Erdal İnönü’nün, Deniz Baykal’la Mustafa Sarıgül’ün, Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce’nin yarıştığı kurultaylara özgü bir hava vardı.

SALON PERFORMANSI

Erdal İnönü sakin bir güçtü. Deniz Baykal’ın hitabeti güçlüydü. Şiir gibi konuşur ama seçimi Erdal İnönü kazanırdı. Deniz Baykal’ın karşısına dikilen Mustafa Sarıgül ise salondaki hırçınlıkları yüzünden kongreyi kaybetmişti. Muharrem İnce şiir gibi konuşmuştu ama Kılıçdaroğlu kazanmıştı. Özgür Özel ile Kılıçdaroğlu arasındaki fark kapandığı için salon performansları önemliydi. Bir de delegelerin tavrı.

DELEGELER KENDİNİ GİZLEDİ

Özgür Özel salona kendine özgü bir müzikle girdi. Özel’i destekleyenlerin bulunduğu tribün coşkuluydu. Delegelerden de destek vardı ama öyle ‘Özgür Özel kurultayı aldı’ dedirtecek bir görüntü vermediler. Demek ki taktikmiş. Kendilerini gizlediler. Hiç unutmam Özal Başbakan’dı. Kritik bir seçime gidiliyordu. Demirel meydanları dolduruyordu. Özal seçim otobüsünde değerlendirme yapıyordu: “Siz sessiz çoğunluğa bakın. Sonucu sessiz çoğunluk belirler” demişti.

CHP kongresinde de o oldu. Çünkü Kılıçdaroğlu salona girdiğinde delegelerin desteği daha yüksekti. CHP delegeleri imza verdi, alkışladı ama Kılıçdaroğlu’na oy vermediler.

BAY BAY KEMAL OLDU

CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu devri kapandı. Gandi Kemal, ‘Bay bay Kemal’ oldu. CHP tarihinde yeni bir sayfa açıldı. İki kez tekrarlanan seçimi Özgür Özel kazandı. CHP’de Özgür Özel dönemi başladı. CHP delegesinin iradesine saygı göstermek gerekiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
MİT ile MOSSAD arasında casuslar savaşı mı yaşanacak 08 Aralık 2023 | 668 Okunma Denizbank yöneticileri Ponzi Seçil olayında ifadeye çağrılmış 07 Aralık 2023 | 2.448 Okunma İçişleri Bakanı ile konuştuklarımız ve izlenimim 06 Aralık 2023 | 1.450 Okunma İYİ Parti’nin kararı seçim sonuçlarını etkileyecek 05 Aralık 2023 | 3.006 Okunma İYİ Parti CHP ile seçim işbirliği kararı alacak mı 04 Aralık 2023 | 1.920 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar