Operasyon gecesi Genelkurmay'da yaşananlar

ANAYASA Mahkemesi’nin kuruluş yıldönümü töreninde bir grup gazeteci Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar’la konuştuk. Genelkurmay Başkanı, sabaha kadar Sincar operasyonu yönettikten sonra törenlere gelmişti....

ANAYASA Mahkemesi’nin kuruluş yıldönümü töreninde bir grup gazeteci Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar’la konuştuk.

Genelkurmay Başkanı, sabaha kadar Sincar operasyonu yönettikten sonra törenlere gelmişti. Sincar’a yönelik ilk kez operasyon yapıldı ve PKK’nın haberleşme sistemleri, eğitim merkezi ve yatakhanesi vuruldu. Haberleşmeyi sağlayan anten yıkıldı. Suriye’nin kuzeyindeki Karaçok’ta ise örgütün cephaneliği ve personel temini için kullandığı önemli bir üssü vuruldu. ABD’li komutanın Karaçok’ta incelemelerde bulunması dahi buranın ne denli önemli olduğunu göstermiyor mu?


Genelkurmay Başkanı, operasyonun başarıyla icra edilmesinden dolayı memnundu. “Bu operasyon ön uyarı mıydı?” diye sorduk. ”Önü-arkası yok. Vurduk” dedi. 23 Nisan resepsiyonunda Genelkurmay Başkanı ve Hava Kuvvetleri Komutanı ile operasyonu konuşurken meğer Sincar’a operasyonun kararı çoktan verilmiş, sıra düğmeye basılmasına gelmiş. 


Sincar’a operasyon ilk oldu ama son olacak mı? Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’a sorduk. Çok net konuştu, “Tehdit devam ettiği sürece operasyonlar da sürecek” dedi. Farklı bir açıdan sorumuzu yenileyerek, TSK’nın, yeniden vurup vurmayacağını öğrenmeye çalıştık. Genelkurmay Başkanı, “Durum değerlendirmesi yapıyoruz. Duruma göre kararımızı vereceğiz” demekle yetindi.

Bu kez, “Operasyonlar devam edecek mi?” diye sorduk. “Önemli olan ülkemizin güvenliği, milletimizin bütünlüğü. Milli güvenlik her şeyden önce gelir” dedi. Devletteki uyumun altını çizdi. “Önemli olan devlette birlik, beraberlik ve uyumdur” diye konuştu.


CANLI OLARAK İZLENDİ
Bu arada operasyonun gerçekleştirildiği 24 Nisan Pazartesi’ni 25 Nisan Salı gününe bağlayan gece, Genelkurmay karargâhındaki havayı yansıtmak istiyorum.


Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar operasyonu Genelkurmay karargâhındaki “TSK Komuta Harekât Merkezi”nden birebir canlı olarak izliyor. Yanında Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Abidin Ünal var. Masada Genelkurmay 2. Başkanı Org. Ümit Dündar ile harekâta ilişkin yükümlülükleri bulunan komutanlar da yer alıyor. Diğer kuvvet komutanlarının değil sadece Hava Kuvvetleri Komutanı’nın bulunması ise, “Sadece hava harekâtı yapıyoruz” mesajını taşıyor. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cumhurbaşkanlığı Gül ile Babacan’ın arasını mı açtı? 23 Ekim 2020 | 2.981 Okunma Akşener’in manevrası 22 Ekim 2020 | 4.941 Okunma Enver Altaylı’nın ‘Sokağa dökülün’ sözü neyin şifresi 21 Ekim 2020 | 7.347 Okunma Muhalefetin 2023 modeli 20 Ekim 2020 | 2.917 Okunma Metropoll anketinden 2023’e dönük iki sinyal 19 Ekim 2020 | 5.555 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar