Gazze için iki koldan diplomasi

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bu hafta 'Gazze için iki koldan diplomasi' başlıklı yazısını kaleme aldı.

CUMHURBAŞKANI Erdoğan’ın, Gazze’deki katliamın durdurulması için inisiyatif üstleneceğini ve lider diplomasisi başlatacağını yazmıştım.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın da Erdoğan’ın dünya liderleriyle yapacağı görüşmeleri planladıkları yönündeki sözlerine yer vermiştim.

İki girişim söz konusu.

Biri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın girişimi olacak diğeri ise Emine Erdoğan’ın 15 Kasım’da dünya liderlerinin eşleriyle birlikte yapacağı toplantı olacak.

ERDOĞAN’IN LİDERLER DİPLOMASİSİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu girişimini Riyad’da gerçekleşecek olan İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısından hemen sonra başlatacak.

Erdoğan, AK Parti MKYK toplantısında, “Gazze’deki insanlık suçunun önlenmesi için yeni bir program başlatıyorum. Dünya liderleriyle tek tek diyaloğa geçeceğim. Dünya liderlerini arayacağım. Onlarla görüşeceğim. Gerektiğinde bir araya geleceğim. Liderlerle, cumhurbaşkanları ve başbakanlarla Gazze konusunda küresel çapta ortak bir girişim başlatmayı hedefliyorum” demişti.

LİDER EŞLERİ

Emine Erdoğan’ın devlet ve hükümet başkanlarının eşlerinin katılımıyla düzenleyeceği toplantıyı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan’daki Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’nde açıkladı. Erdoğan,“15 Kasım’da devlet ve hükümet başkanları eşlerinin katılımı ile toplantı gerçekleşecek. Gazzeli masumların acısının dindirilmesi için güçlü bir duruş sergilenecek” dedi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
MİT ile MOSSAD arasında casuslar savaşı mı yaşanacak 08 Aralık 2023 | 256 Okunma Denizbank yöneticileri Ponzi Seçil olayında ifadeye çağrılmış 07 Aralık 2023 | 2.295 Okunma İçişleri Bakanı ile konuştuklarımız ve izlenimim 06 Aralık 2023 | 1.446 Okunma İYİ Parti’nin kararı seçim sonuçlarını etkileyecek 05 Aralık 2023 | 3.006 Okunma İYİ Parti CHP ile seçim işbirliği kararı alacak mı 04 Aralık 2023 | 1.919 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar