Erdoğan-Putin görüşmesinden ne bekleniyor?

MECLİS'te Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile karşılaştık. Gelişmelerden dolayı memnundu. Yüzü gülüyordu. “Rusya’ya ne zaman gidiyorsunuz?” diye sordum. “Cuma...

MECLİS'te Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile karşılaştık.

Gelişmelerden dolayı memnundu. Yüzü gülüyordu.

“Rusya’ya ne zaman gidiyorsunuz?” diye sordum. “Cuma günü” diye karşılık verdi. Rusya’yla ilgili gelişmeleri sordum. “Sayın Cumhurbaşkanımızın Putin’le yapacağı görüşmeyi bekle” dedi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarında da benzer bir beklenti vardı.


İDEALİZMDEN REALİZME
Dışişleri Bakanı ile sohbet ederken Başbakan Binali Yıldırım kalabalık bir ekiple yürüyordu. Karadeniz Ekonomik İşbirliği heyetinde yer alan bir milletvekili o sırada kulağıma eğilerek, “Dış politikada idealizmden realizme geçiyoruz” dedi.

İsrail’le başlayıp Rusya’yla devam eden, Mısır ve Suriye’yi içine alacak şekilde genişlemesi beklenen yeni dış politikanın kodlarını veriyordu.

Başbakan bunu, “Dostları artırıp düşmanları azaltmak” olarak tarif ediyor.

1 Haziran tarihinde, “Dış politikada rötuş” başlıklı yazıda, bir revizyon ve restorasyon sürecine girildiğini yazmıştım. Ertuğrul Özkök ise “Sevgili Selvi, basit bir rötuş mu dedin?” diye sormuştu.

Basit bir rötuş olmadığı ortaya çıktı. Ancak Türkiye Cumhuriyeti sürat motoru gibi değil. Transatlantik gibi. Restorasyon süreci yavaş oluyor, zaman alıyor.

Ama önemli olan rota.

İsrail ve Rusya ile girilen süreç sadece bir rötuş değil, bölgesel ve uluslararası ilişkilerin yeniden tanzim edildiği bir dönemi işaret ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem İsrail hem Rusya sürecini yöneten irade.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yazdığı mektupta kullandığı ifadeyle ilgili tartışmaya eğildim.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gül, Babacan ve Davutoğlu’na sorular 06 Aralık 2019 | 6.158 Okunma Yeni partinin ismi ve amblemi 05 Aralık 2019 | 12.727 Okunma Erdoğan’ın telefonu 04 Aralık 2019 | 9.262 Okunma Ekrem İmamoğlu mu Mansur Yavaş mı? 03 Aralık 2019 | 7.505 Okunma Yabancıların Ekrem İmamoğlu ve Ali Babacan merakı 02 Aralık 2019 | 11.108 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar