ÇOK OKUNAN YAZARLAR
Etyen Mahçupyan
Etyen Mahçupyan Karar Gazetesi

Etyen Mahçupyan... Robert Koleji mezunu Etyen Mahçupyan, 1950 yılında İstanbul'da doğdu.. Boğaziçi Üniversitesi'nin başarılı öğrencilerinden biriydi Mahçupyan; Kimya Mühendisi olarak hayata atılsa da, akademisyen yönü daha ağır bastı hep. İş hayatı Türkiye'nin en kanlı dönemi 12 Eylül öncesinde başladı. Bir çok şirkette üst düzey yönetici olarak çalıştı. 

Siyasetçi değil ama siyasilerin yanında istediği bir isim oldu. 1995-1996 yıllarında Cem Boyner'in başlattığı Yeni Demokrasi Hareketi'nde yer aldı. "Radikal"di, köşe yazılarında kendi gibi Radikal bir gazetede başladı. 2000 yılında yolu Yeni Binyıl gazetesine düştü. FETÖ terör örgütünün esamesi okunmuyordu daha; Etyen Mahçuyan FETÖ'nün gazetesi Zaman'da işbaşı yaptı daha sonra. 

7 yıl boyunca Zaman'da yazan Etyen Mahçupyan, Agos Gazetesi genel yayın yönetmeni Hırant Dink'in katledilmesi üzerine, Zaman'dan ayrılarak, Agos'un genel yayın yönetmenliğini üstlendi. 

AK Parti iktidarları döneminde, Davutoğlu'na yakın durdu ve bir süre Başbakan olarak görev yapan Davutoğlu'na danışmanlık yaptı. Akşam'da yazmaya başladı; yazılarıyla zaman zaman Davutoğlu'nun başında olduğu AK Parti'ye muhalif oldu. Davutoğlu'nun istifası, Mahçupyan'ın Akşam'daki yazılarının sonu oldu. Etyen Mahçupyan, Davutoğlucu yönüyle, hem AK Parti'ye hem de isim vermeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sert yazılar yazınca, Akşam'la yollarını ayırmak zorunda bırakıldı.

AK Parti hükümeti tarafından açıklanan ve "Barış Süreci'ni yöneticek olan 63 kişilik "Akil insanlar" listesinde yer alan Mahçupyan, Akşam'dan ayrıldıktan sonra, Karar'da karar kıldı ve halen bu gazetede yazı yazıyor. 

Kitapları : 
Çözüm Korkusu – Kürt Sorunu Üzerine Yazılar (2012) 
Bir Zamanlar Ermeniler Vardı (2008) 
Batı’yı Anlamak (2008) 
Türkiye’yi Anlamak (2008) 
Liberallik Demokratlık Tartışması (2008) 
Bir Demokratın Gündemi (2007) 
İçimizdeki Öteki (2005) 
Bir Zümre, Bir Parti – Türkiye’de Ordu (2004) 
İkinci Tanzimat (2003) 
Zihniyet Yapıları ve Değişim/ Batı’dan Doğu’ya, Dünden Bugüne (2000) 
Radikal Yazılar 4 – Büyük Travmanın Eşiğinde (2000) 
Radikal Yazılar 3 – Yönetemeyen Cumhuriyet (2000) 
Radikal Yazılar 2 (2000) 
Radikal Yazılar 1 (1998) 
Türkiye’de Merkeziyetçilik: Devlet ve Din (1998) 
İdeolojiler ve Modernite (1997) 
Osmanlı’dan Postmoderniteye (1996) 
Beyin Fırtınası – Demokrasi, Batılılaşma, Laiklik, Devlet, Yeni Dünya Düzeni

Bazı Yazıları