Alican Değer
Alican Değer Yeni Birlik

Alican Değer... 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Basın yayın Yüksek Okulu’nda öğrenci iken Hürriyet Gazetesi gece servisinde stajyer olarak mesleğe başladı. Bir ay sonra atıldı.

Güneş Gazetesi’ istihbarat servisine girdi. İlk görev yeri Şef’in bir avuç jeton verip “Beni yarım saatte bir arayacaksın” tembihiyle yolladığı Taksim İlk Yardım Hastanesi’ydi.

Sonrasında geceye geçti. Hiç maaş almadan 1 yıl boyunca sabaha kadar telsiz dinledi, işe gitti. Gazete tasarruf kararı alınca maaş almayan stajyerlerle birlikte yine atıldı. 1 Ay sonra geri çağrıldı. Çünkü tecrübeli muhabirler gece çalışmak istemiyordu. 1 Yıl daha bedava çalıştı.

1987’de Dinç Bilgin, Ercan Arıklı ortaklığında kurulan Söz Gazetesi’ne “Transfer” oldu.  Bu sayede “Kadro”suna kavuştu. Büyük iddialarla yola çıkan Gazete, sadece 108 gün çıkınca yine işsiz kaldı. Yarı maaşa bu kez gündüzcü olarak yine Güneş Gazetesi’ne döndü.

Takip ettiği olaylar sırasında sokaklarda bolca dayak yedi. Dudağında, kafasında ve vücudunda hala geçmeyen yara izleri vardır.

Asil Nadir Gazete’yi alınca Türkiye’nin ilk “Çevre Muhabiri” oldu. 2 yıl kadar mutlu-mesut çalıştı.

Bu arada okulu bitirdi, askerlikten kaçmak için yüksek lisansa girse de devam etmedi.

Asil Nadir batınca Gazete’yi devralan ekipte yer aldı. Kendince hala o dönem iyi gazete yaptıklarını düşünse de şimdi çalışanların maaşını ödemenin çok daha önemli olduğunu biliyor.

11 ay maaş almadığı gazeteden ayrılıp Nokta Dergi Grubu’na geçti. Nokta ve Turkuaz Dergilerinde çalıştı. Askere gitti.

Dönüşünde çıkma hazırlıkları yapan Yeni Yüzyıl Gazetesi’ne başladı. Gazete çıktıktan 1,5 yıl sonra istifa etti. Yeni çıkacak olan Radikal Gazetesi’ne başlamak için el sıkıştı. Ancak Aydın Doğan ile Dinç Bilgin’in ünlü “Kartel” anlaşmasına takıldı. Başlayamadı.

Hülle yaptı. Çalışmadığı halde rica ile bir ay Nokta Dergisi’nin künyesinde yer aldı. Bu sayede Kanal D Haber Merkezi’nde işe başlayabildi. İlk Televizyon deneyimi olan Yurt Haber şefliğini beceremedi. Gece Editörü oldu.

Sonrasında gündüz editörlüğü ve Haber Müdürlüğü yaptı. 6 yıl çalıştıktan sonra, 2002 Yılında Haber Müdürü olarak Show Tv’ye transfer oldu. 2004 yılında Genel Yayın Yönetmeni oldu. 2008’e kadar bu işi yürüttü. Sonra yine kovuldu.

Binlerce bölümlük televizyon prodüksiyonu yaptı. Şimdi ise haftanın 5 günü Yeni Birlik Gazetesi’nde yazı yazıyor. Sürekli Sarı Basın Kartı sahibi ve aynı zamanda emekli

Bazı Yazıları