Kutuplaşmayı yedirmeyiz!

"Demokrasiler zararlı bir şekilde kutuplaştığında ne olur?”Kutuplaşma üzerine okuduğum son makalenin başlığı buydu. (Carnegie-Endowment For International Peace’in resmi sayfasında.) Yazarı Jennifer...

"Demokrasiler zararlı bir şekilde kutuplaştığında ne olur?”

Kutuplaşma üzerine okuduğum son makalenin başlığı buydu. (Carnegie-Endowment For International Peace’in resmi sayfasında.) Yazarı Jennifer McCoy.

Zararsız bir şekilde kutuplaşabilir misiniz?

Olabilir. Tatlı bir rekabet. Karşı görüşe söz hakkı tanıyan, tezlerinin makul bir ortamda müzakere edilmesine izin veren bir kutuplaşma tarzı.

Ama iş komşularınla, arkadaşlarınla bozuşmaya, aynı mahallede artık ikamet edememeye, karşı taraf haklı olduğunda bile tersini savunmaya, ‘bizimkiler’in yaptığı her yanlışı tevil etmeye, ‘onlar’ın yaptığı doğrulara bile kem bakmaya varınca kutuplaşma zararlı hale geliyor.

McCoy makalesinde birkaç tablo yapmış. Birçok ülkedeki kutuplaşma dönemlerini sıralamış.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Devlete nasıl dua edilir? 06 Aralık 2023 | 22 Okunma ‘Kadir Abi’ gibi bir aday 04 Aralık 2023 | 672 Okunma Din elden gitti mi yoksa? 03 Aralık 2023 | 555 Okunma Hitler’in talebesi 29 Kasım 2023 | 324 Okunma Nerde o eski protestolar? 27 Kasım 2023 | 216 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar