Zihnî işgal ve sosyal medya terörü!

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Yusuf Kaplan'ın bugünkü (27.11.2022)'' Zihnî işgal ve sosyal medya terörü!'' başlıklı yazısı.

Dijital uygarlık çağındayız. Dijital uygarlığı üreten teknolojiye de Batılılar hâkim olduğu için dijital medyayı kontrol ve kolonizasyon aracı olarak Batılılar veya egemen güçler kullanıyor yine.

DİJİTAL SÖMÜRGECİLİK BİÇİMİ

Geçen haftaki yazılarımda da dikkat çekmiştim: Son yarım asırda akademide “devrim” yapan, sadece akademik hayata değil entelektüel hayata da soluk aldıran Kültürel İncelemeler Okulu’nun en parlak isimlerinden (ve benim İngiltere’deki doktora danışmanlarından) Stuart Hall’ün dediği gibi, “medyalar, esas itibariyle iletişim araçları değil, daha ziyade mücadele alanları ve hegemonya kurma mecralarıdır.”

Sadece mecralar değil, aynı anda hem vasıtalar hem de vasatlar bu araçlar.

Zihinlerimizi işgal ederek yeni kültürel ve entelektüel mücadele alanları ve hegemonya biçimleri üreten vasatlar ve vasıtalar olarak işlev görüyor bütün dijital medyalar.

Kısaca söylemek gerekirse, adına dijital sömürgecilik veya dijital emperyalizm diyebileceğimiz bir sürecin eşiğinden geçiyor bütün dünya.

Modern dünya gibi tek biçimli, doğrudan tahakküm kuran bir dünya değil, aksine çok biçimli, çok görünümlü, dolaylı tahakküm biçimleri geliştiren postmodern, sinsi, melez bir dünya.

O yüzden görünüşte özgürlük alanı ama gerçekte ayartıcı yöntemlerle sürdürülen bir sömürgecilik ve emperyalizm biçimi dijital uygarlığın dünyası.

Dijital uygarlık, aklı çarmıha geriyor, algılar imparatorluğu üzerinden bir medya terörü üretiyor: Sosyal medya terörü.

Önceki gün sosyal medya hesabımdan kısa bir tweet dizisi paylaştım eğitim sistemimizin, genç kuşağın ve ülkemizin gidişatıyla ilgili: Ülkemizdeki 18-25 yaş kuşağının % 70’inin ülkeyi terketmeyi düşündüğünü, bu oranın daha zeki çocuklarda % 95’leri geçtiğini yazdım. Gençlerin değil esas itibariyle eğitim sisteminin sorumlu olduğunu vurguladım.

İnanılmaz bir linç girişimine, hakaret ve küfre maruz kaldım. Yazdığım şey hepimizi, ülkemizin geleceğini ilgilendiren çok hayatî bir meseleydi oysa.

SOSYAL MEDYA TERÖRÜ

Sosyal medya hesabımda kısa bir tweet dizisi paylaştım. Tweetin altına yapılan yorumlara baktım: İnanamadım gördüklerime!

Tweete yapılan yorumlar bu ülkenin okumuş yazmış insanlarının celladına nasıl âşık edildiğini, nasıl zihnî işgal altında olduğunu göstermeye yeten, gelecek adına tedirgin edici yorumlar’dı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dijital uygarlık: Miyoplaşma ve uygar barbarlık 27 Ocak 2023 | 338 Okunma Üç Aylar iklimi: Direniş, diriliş ve “varoluş” mevsimi 23 Ocak 2023 | 181 Okunma Küresel sistemin lordları, Türkiye'ye neden saldırıyorlar? 22 Ocak 2023 | 442 Okunma Umut ışığı ve kıvılcımı 20 Ocak 2023 | 397 Okunma Çağ, İslâm ve gelecek: İki asırlık epistemik körleşme ve köleleşme nasıl aşılacak? 15 Ocak 2023 | 191 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar