Türkiye’nin iki beka sorunu

Türkiye’nin beka sorunu yok diyen kişi, baştan, zokayı yutmuş, iki asırdır Türkiye’nin başına ne geldiğini bilmiyor demektir.Şunu bilelim: Türkiye, Tanzimat’la birlikte yönünü, Cumhuriyet’le...

Türkiye’nin beka sorunu yok diyen kişi, baştan, zokayı yutmuş, iki asırdır Türkiye’nin başına ne geldiğini bilmiyor demektir.

Şunu bilelim: Türkiye, Tanzimat’la birlikte yönünü, Cumhuriyet’le birlikte yörüngesini yitirdi. Tarihi yapan, tarihi sürükleyen bir aktörden, Batılıların yaptığı tarihin önünde sürüklenen bir figürana dönüştü.

Yönünü ve yörüngesini yitiren bir toplumun, “özgür” olduğunu, kendi kaderini kendisinin belirlediğini söylemek absürd bir şeydir.

TÜRKİYE’Yİ İNGİLTERE VE ALMANYA İLE KARŞILAŞTIRIRSAK...

İki asırlık süreçte dünya tarihinin yapılmasında kilit rol oynayan ülkelerle Türkiye’yi karşılaştırmamız zihin açıcı olabilir.

İngilizler veya Almanlar iki büyük dünya savaşı yaşamalarına, büyük bir yıkımla karşı karşıya kalmalarına rağmen bizim gibi yönlerini ve yörüngelerini değiştirme; medeniyet iddialarını ve yolculuklarını iptal etme yoluna gittiler mi?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Batı zombileşirken, İslâm özneleşiyor... 25 Mart 2019 | 3.591 Okunma Yeni Zelanda katliamı insanlığa, zombileştirildiğini, insanlığını hatırlaması gerektiğini gösterdi 24 Mart 2019 | 3.432 Okunma Dünyanın Müslümanlaşması korkusu! 22 Mart 2019 | 368 Okunma Türkiye, tarihî yükümlülüğünü üstlendiğinde, tarihin akışı değişecek yeniden... 18 Mart 2019 | 3.017 Okunma Kurşun masum Müslümanları katletti ama silah Türkiye’ye doğrultuldu! 17 Mart 2019 | 3.750 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar