Sinemanın dâhîsi Tarkovski, Dağıstan Türkü müydü?

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Yusuf Kaplan'ın bugünkü (21.03.2022)''Sinemanın dâhîsi Tarkovski, Dağıstan Türkü müydü?

Bugünkü yazımı bizim sinema talebelerimizden sevgili Murat Bozkurt kardeşimin konuyla ilgili yazdığı bir metne ayırıyorum. Sinemanın dâhîsi Tarkovski’nin kimliğinin, köklerinin anlaşılmasında çok önemli bir bulgu bu. Murat kardeşimi tebrik ediyor, sizi Tarkovski sinemasının da yeniden yazılmasına ve anlaşılmasına yol açacak bu ezberbozan metinle başbaşa bırakıyorum…

TARKOVSKİ’NİN KİŞİSEL TARİHİNİN ARKEOLOJİSİ

Bir yıl kadar önce okuduğum ama sonrasında bir daha bulamadığım teze göre Andrey Tarkovski Tarki bölgesinden gelen bir Türk soyundandır. O zamanlar üstünkörü araştırdığım mesele, tekrardan takıldı aklıma. Ve daha detaylıca araştırmaya çalıştım.

Malum, Rusya geniş bir yüzölçümüne ve 150 milyonluk nüfusa sahip bir federasyon. Demografik yapısı içinde birçok Türk halkını barındırıyor: Tatarlar, Başkurtlar, Çeçenler, Kazaklar, Avarlar, Azeriler, Ahıskalılar, Kumuklar vd.

Türk dillerinin Kıpçak öbeğine bağlı Kumukçayı kullanan Kumuklar, Kafkasya’daki en kalabalık Türk soylarından biri ve Hazar Denizi/Gölü kenarındaki Dağıstan Özerk Cumhuriyeti’nin en yoğun/baskın üç Türk halkından. (Diğer ikisiyse Azeriler ve Nogaylar.)

Dağıstan bir halkın değil bölgenin adı. Hazar’ın kıyı şeridinde uzanan delta ve platolardan, içlerine doğru dağlık alanlardan oluşan bir bölge. Vakti zamanında bugünkü Rusya’yla aynı topraklarda hüküm süren Hazar Hanlığı’nın dahilinde olan bir bölge.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çağımızın dehası Fuat Sezgin Hoca’yı unutmadık, unutmayacağız… 01 Temmuz 2022 | 12 Okunma Pakistan seyahati izlenimleri… 27 Haziran 2022 | 497 Okunma Pakistan-Türkiye ilişkilerinin sınırları ve ufukları… 26 Haziran 2022 | 257 Okunma Üç Mahmud Efendi: Temelleri-Koyucu, Kurucu, “Koruyucu” 24 Haziran 2022 | 1.065 Okunma Kültür ç/ağ’ında iktidar olmak ve büyük ruh atılımı 20 Haziran 2022 | 181 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar