Sen, Sen olamazsın, kendine sahip olmadıkça...

İnsan kendinde olduğu zaman insan olur: İnsanın kendinde olması, kendi olmasıyla gerçekleşir. Kendi olmak en zor iştir, en zorlu iş. İnsanın kendi olması, kendini bilmesiyle, kendine gelmesiyle ve kendinden geçmesiyle...

İnsan kendinde olduğu zaman insan olur: İnsanın kendinde olması, kendi olmasıyla gerçekleşir. Kendi olmak en zor iştir, en zorlu iş.

İnsanın kendi olması, kendini bilmesiyle, kendine gelmesiyle ve kendinden geçmesiyle kâimdir: Kendini bildikçe, kendine gelir; kendine geldikçe, kendinden geçer insan.

Kendinden geçmedikçe kendine gelemez insan...

SAHİP OLMA’YI BIRAK, OLMA’YA BAK...

İnsanın kendini bilmesi, kendi olması ve kendinden geçmesi, kendini “sahip” olarak görmesiyle değil, kendi Sahibini görebilmesiyle gerçekleşir.

Yüce Yaratıcı, insanı arzda halife kılarak yüceltti; insana, Sahibinin kim olduğunu öğretti ama insan arza sahip / efendi olmaya, bu dünyada meliklik taslamaya, arzdaki her şeye hükmetmeye yeltendi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Güzel bir başlangıç: Arifan’ın genç âlimler ve mütefekkirler programı 15 Eylül 2019 | 80 Okunma Yol ayrımı: Ya yok olacağız ya da toparlanıp yeniden yola çıkacağız... 13 Eylül 2019 | 904 Okunma Hayatta en hakîkî mürşit, “ezberlerdir”; ruhumuzu yok eden ç/ağdaş hurafeler! 09 Eylül 2019 | 2.763 Okunma Yeniden tarih yapmamızı mümkün kılacak köklü kaynaklarımız kurutulmaya çalışılıyor! 08 Eylül 2019 | 2.846 Okunma Cemaatlerin hedef tahtasına yatırılması, 15 Temmuz’un sivil darbesinin başarılı olduğunun resmidir! 06 Eylül 2019 | 5.660 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar