Kazakistan’da Türkiye’ye darbe!

Yenişafak gazetesi yazarı Yusuf Kaplan Sordu :Kazakistan Neden Rusya'yı yardıma Çağırdı ?

Türkiye dışında Türk cumhuriyetlerinin en güçlü ülkesi Kazakistan karıştı. Halk bir anda sokaklara döküldü, Kazakistan’ın “demir yumruk” lideri Nazarbayev’in heykelleri yıkıldı ülkenin dört bir tarafında!

Yaşananlar ürpertici: Kazakistan’da plakasız arabalarla halka silah dağıtılıyor, evlerine pencerelerinden ateş ediliyor!

Bütün bunlar, halkı, ayaklanmaya kışkırtma ve sonra da darbeye veya dış müdahaleye hazır hâle getirme girişimi mi, acaba?

KAZAKİSTAN NEDEN RUSYA’YI YARDIMA ÇAĞIRDI?

Görünüşte, halkın sokaklara dökülmesinin gerekçesi, hükümetin gaz zammını ve ülkedeki ekonomik sıkıntıları protesto etmek!

Peki, gerçekte asıl gerekçesi ne, bütün hâdiselerin?

Bu sorunun cevabını alelacele vermek yanıltıcı olabilir diye yazarken, aslında bu sorunun cevabını bulabileceğimiz bir haber ajanslara düştü biraz önce: Kazakistan yönetimi, Rusya’yı yardıma çağırdı! ABD’nin müdahalesi bekleniyordu, Rusya çıktı Pandora’nın kutusundan!

Gerçek şu ki, gaz zammı bahane, ülkenin Ruslar tarafından işgal edilmesinin zemini hazırlandı aslında.

Protestoları hazırlayanlar da, halka silah dağıtanlar da, pencerelerinden ateş açtıranlar da ve sonunda kendilerini “Kazakistan’ı içine düştüğü bu kaostan kurtarmak için” yardıma çağırtanlar da Ruslar olmasın sakın?!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye, neden beklenen ve özlenendir? 24 Ocak 2022 | 239 Okunma Ülkesini terk etmek isteyen kuşaklar, ne işe yarar? 23 Ocak 2022 | 541 Okunma Hem kendi’mizle hem de Batı’yla yüzleşmeden aslâ! 21 Ocak 2022 | 227 Okunma Yeni Şafak Gazetesi Yazarı: ‘’İslâm’ın çocuklarının intiharı!’’ 17 Ocak 2022 | 1.024 Okunma Balkanlar’ı kendi kaderine terk edersek, “cehennemin çocukları”, Balkanlar’ı cehenneme çevirecek 16 Ocak 2022 | 343 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar